Armáda USA oznámila záměr pořídit databázi digitálních 3D modelů všech náhradních dílů, pro svá bojová vozidla, která má ve výzbroji. 3D modely by byly dostupné on-line pro nasazené jednotky na válčištích budoucnosti. Zjednodušeně řečeno by si tak opravárenské a údržbářské jednotky nasazené v bojových zónách mohly vyrábět potřebné náhradní díly prostřednictvím technologií „3D tisku“.
Každá součástka armádního vybavení je také nově ukládána ve formě 3D digitálního modelu do databáze, která bude k dispozici on-line všem jednotkám US Army. Samozřejmě tato technologie nenahradí sériovou výrobu v masovém měřítku z ekonomických i časových důvodů, ale může znamenat neocenitelnou výhodu v době, kdy je kriticky důležité získat potřebný náhradní díl „tady a teď“.
Výkonný tajemník pro armádní nákup, logistiku a technologie Bruce Jette oznámil, že zavedením nového armádního standardu klasickým výkresům odzvonilo.
„Za druhé světové války zaváděla US Army nové úpravy a vylepšení armádního vybavení na bojištích každé tři až čtyři měsíce, což vyžadovalo značné úsilí, čas a vyčlenění významné logistické kapacity pro dopravu náhradních dílů k nasazeným jednotkám. Dnes usilujeme o to, aby každý náhradní díl měl své „digitální dvojče“, které umožní specializovaným jednotkám vyrobit klíčový náhradní díl v týlu bojujících jednotek.
Zásadní výzvou bude na jedné straně udržet tyto klíčové informace v bezpečí před potenciálním nepřítelem, a na straně druhé je v maximální míře zpřístupnit pro vlastní i spojenecká vojska,“ řekl Bruce Jette. „Jakmile bude tento problém vyřešen, získají vojska schopnosti vyrábět přímo v terénu tisíce a tisíce specifických součástek a opravit tak jakékoliv vozidlo, aniž by bylo nutno čekat na zásobovací konvoj,“ dodal.
Z našeho pohledu se použití moderních technologií 3D tisku (jak trochu nepřesně nazýváme i další technologie, např. třískové obrábění, řezání vodním paprskem, či laserové vypalování nebo gravírování a další technologie řízené počítačem) stane brzy běžnou praxí i v oblasti vyhrazených technických zařízení.
V ne zcela vzdálené budoucnosti tak bude například běžným jevem, že si oddělení údržby, případně opravárenské čety a také odborné firmy, které působí v oblasti VTZ budou vyrábět klíčové (!) náhradní díly vlastními silami. Ostatně technologii 3D tisku z ocelí a netušené možnosti, které umožňuje, jsme představili účastníkům odborného fóra TLAK 2019 v Praze.
Zdroj: https://www.army.mil/
Ilustrační foto: Mike Thorm, Unsplash.com