Účelem zákona č. 250/2021 Sb. (dále jen „zákon“) je zakotvení nové moderní úpravy problematiky bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení v českém vnitrostátním prostředí. Při zpracování zákona byl kladen důraz na jasné stanovení základních požadavků a povinností právnických a fyzických osob, činností v rámci oprav, údržby a revizní činnosti, včetně požadavku na zajištění bezpečného provozu vyhrazených technických zařízení. Je zde jednoznačně a zcela jasně vymezeno postavení kontrolního orgánu (Státního úřadu inspekce práce) a tzv. pověřené organizace (v současnosti Technická inspekce České republiky).
Ing. Roman Řezáč
Technická inspekce České republiky
e-mail: roman.rezac@ticr.cz
Právní předpisy
S účinností od 1. 7. 2022 jsou pro vyhrazená tlaková zařízení platné tyto nové právní předpisy:
- Zákon č. 250/2021 Sb., Zákon o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů
- Nařízení vlády č. 192/2022 Sb., nařízení vlády o vyhrazených technických tlakových zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti
- Nařízení vlády č. 60/2022 Sb. o sazbách poplatků za odbornou činnost pověřené organizace v oblasti bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení
Výše uvedeným zákonem byly zrušeny mimo jiné tyto předpisy pro oblast TZ:
- Zákon č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce.
- Zákon č. 159/1992 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, ve znění zákona České národní rady č. 575/1990 Sb.
- Čl. I a III zákona č. 124/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů.
- Části sedmá, devátá a jedenáctá vyhlášky č. 48/1982 Sb., kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení.
- Vyhláška č. 18/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená tlaková zařízení.
Technická inspekce České republiky se stává v souladu s § 24 zákona pověřenou organizací.
Podle §4 odst. (1) NV 192/2022 Sb. Za vyhrazená tlaková zařízení se považují nádoby a kotle s nejvyšším pracovním tlakem vyšším než 0,5 bar, a to:
- parní a kapalinové kotle, jejichž nejvyšší pracovní tlak přesahuje 0,5 bar a teplota pracovní tekutiny převyšuje při tomto tlaku bod varu pracovní tekutiny,
- tlakové nádoby stabilní (dále jen „tlakové nádoby“) jejichž nejvyšší pracovní tlak přesahuje 0,5 bar a které obsahují plyny, páry nebo žíravé, toxické a výbušné kapaliny skupiny 1 o jakékoliv teplotě nebo jakékoliv kapaliny o teplotě převyšující jejich bod varu při tlaku 0,5 bar; tlakovou nádobu stabilní jsou í vyvíječe páry typu pára/pára a typu horká voda/pára a vyvíječe páry bez nebezpečí přehřátí např. vytápěné elektricky jako zdravotní stelirizátory, vyvíječe páry pro potravinářství apod. a všechny ostatní vyvíječe páry o tepelném výkonu do 350 kW.
- nádoby na plyny sloužící k dopravě plynů, jejichž kritická teplota je nižší než + 50 °C nebo u nichž při teplotě + 50 °C je absolutní tlak (tenze) par vyšší než 3 bar od zdroje na místo spotřeby.
Podle §5 NV 192/2022 Sb. se zařazují tlaková zařízení do tříd:
Parní a kapalinové kotle s objemem větším než 10 litrů a bezpečnostním součinem nejvyššího pracovního tlaku (PS) v barech a objemu (V) v litrech přesahuje 100, se člení do čtyř tříd, a to
- parní kotle s jmenovitým množstvím vyráběné páry nad 115 t/h jsou zařazeny do I. třídy,
- parní kotle s jmenovitým množstvím vyráběné páry nad 50 t/h do 115 t/h (včetně) nebo horkovodní kotle s tepelným výkonem nad 35 MW jsou zařazeny do II. třídy,
- parní kotle s jmenovitým množstvím vyráběné páry nad 8 t/h do 50 t/h (včetně) nebo horkovodní kotle s tepelným výkonem nad 5,8 MW do 35 MW (včetně) jsou zařazeny do III. třídy,
- parní kotle s jmenovitým množstvím vyráběné páry do 8 t/h (včetně) nebo horkovodní kotle s tepelným výkonem do 5,8 MW (včetně) a všechny ostatní kotle kapalinové jsou zařazeny do IV. třídy
Tlakové nádoby se člení do tříd podle nejvyššího pracovního tlaku (PS) v barech a podle bezpečnostního součinu nejvyššího pracovního tlaku (PS) v barech a objemu (V) v litrech, a to na:
- tlakové nádoby zařazené do I. třídy s nejvyšším pracovním tlakem přesahujícím 100 bar a zároveň s objemem větším než 1000 litrů.
- tlakové nádoby zařazené do II. třídy s nejvyšším pracovním tlakem přesahujícím 0,5 bar, objemem větším než 10 litru a bezpečnostním součinem nejvyššího pracovního tlaku (PS) v barech a objemu (V) v litrech přesahujícím 100, vyjma třídy I. Podle písmene a) .
Nádoby na plyny uvedené v § 4 odst. 1 písm. c) se jako vyhrazená tlaková zařízení dále do tříd nezařazují. Periodické zkoušky nádob na plyny se provádí v rozsahu a v intervalech stanovených v oddílu 1.8.7 a kapitole 6.2 a 6.8 mezinárodních úmluv o přepravě nebezpečných věcí (ADR a RID) a též v nařízení vlády č. 208/2011 Sb.
Náplň činnosti pověřené organizace TIČR dle §6 zákona č. 250/2021 Sb.
Pověřená organizace při výkonu činnosti v oblasti bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení:
- podává na vyžádání odborná stanoviska o tom, zda jsou při projektování, konstrukci, montáži, provozu, obsluze, opravách, údržbě a revizi vyhrazených technických zařízení splněny požadavky bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení. Citace „na vyžádání“ ve výše uvedeném článku neznamená zákonné nařízení. TIČR vydává odborné stanovisko na základě vlastního rozhodnutí zákazníka.
- provádí u vyhrazených technických zařízení I. třídy prohlídky a zkoušky nebo se na těchto zařízeních zúčastňuje zkoušek, na základě, kterých vydává osvědčení, zda vyhrazená technická zařízení splňují požadavky právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,a potvrzuje úspěšné výsledky zkoušek. U VTZ TIČR potvrzuje úspěšné výsledky zkoušek po opravách a to parních a kapalinových kotlů s pracovním nebo nejvyšším dovoleným tlakem 16 bar a vyšším a tlakových nádob s pracovním nebo nejvyšším dovoleným tlakem 25 bar a vyšším. Tento požadavek je na rozdíl od předcházejícího bodu legislativní povinností, nedílná součást předávacích dokumentů.
- prověřuje odbornou způsobilost právnických osob a podnikajících fyzických osob k montáži, opravám, revizím, zkouškám vyhrazených technických zařízení a k plnění nádob plyny a vydává jim k tomu oprávnění podle § 8,
- prověřuje odbornou způsobilost fyzické osoby k montáži, opravám, revizím a zkouškám vyhrazených technických zařízení a uděluje o tom osvědčení podle § 11
- prověřuje odbornou způsobilost obsluhy jako topiče parních a kapalinových kotlů,
- vede evidenci právnických osob a podnikajících fyzických osob, které získaly oprávnění podle § 8, a poskytuje tyto informace pro potřeby jiných orgánů podle jiných právních předpisů a veřejnosti,
- vede evidenci revizních techniků a poskytuje tyto informace pro potřeby jiných orgánů podle jiných právních předpisů a veřejnosti.
K §6 odst. 1 písmeno c) zákona 250/2021 Sb. – oprávnění k montážím, opravám, revizím a zkouškám (odborná způsobilost právnických osob a podnikajících fyzických osob)
Podle §7 zákona 250/2021 Sb. jsou oprávněny vykonávat montáž, opravy, revize, zkoušky vyhrazených technických tlakových zařízení pouze odborně způsobilé právnické osoby a podnikající fyzické osoby. Právnická osoba může vykonávat činnost tehdy, zabezpečí-li její výkon odborně způsobilou fyzickou osobou pro danou činnost. To platí i pro podnikající fyzickou osobu, která sama nesplňuje požadavky na odbornou způsobilost.
Výše uvedené činnosti na vyhrazených technických tlakových zařízeních mohou vykonávat právnické osoby a podnikající fyzické osoby, které jsou držiteli oprávnění.
Prověření odborné způsobilosti zahajuje pobočka TIČR na základě podané žádosti organizace nebo podnikající fyzické osoby. Žádosti jsou zveřejněny na adrese www.ticr.eu – Žádosti a formuláře – Žádost o oprávnění TZ – fyzická podnikající osoba, nebo Žádost o oprávnění TZ – právnická osoba. Potřebné doklady se přikládají v kopii k žádosti, nebo nejpozději při vlastním šetření oprávnění.
Všechny žádosti bude přijímat a zpracovávat TIČR doručené prostřednictvím datové schránky, případně Českou poštou na pobočku TIČR do Strakonic s adresou:
Smetanova 533
386 01 Strakonice I.
Podmínkou pro vydání oprávnění je:
- určení jedné nebo více fyzických osob, které splňují předpoklady odborné způsobilosti pro požadovaný rozsah činností na vyhrazených tlakových zařízeních a které budou odpovídat za řádný výkon montáže, oprav, revizí a zkoušek vyhrazených tlakových zařízení (dále jen „odpovědná odborná osoba“),
- zajištění výkonu jednotlivých činností při montáži, opravách, revizích a zkouškách vyhrazených technických tlakových zařízení odborně způsobilou osobou,
- potřebné technické vybavení k montáži, opravám, revizím a zkouškám vyhrazených technických tlakových zařízení.
Pověřená organizace prověří, zda jsou splněny podmínky pro řádné zajištění činnosti v požadovaném rozsahu. Splňuje-li žadatel tyto podmínky, rozhodne pověřená organizace o tom, že právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě vydá oprávnění.
Platnost oprávnění je 10 let ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o vydání oprávnění.
Při prověřování odborné způsobilosti u zahraničních subjektů se postupuje v souladu s ustanovením zákona č. 222/2009 Sb. v platném znění a § 11 zákona 250/2021 Sb.
Žadatel předkládá TIČR doklad o odborné kvalifikaci osob. Podmínky vydání oprávnění jsou shodné jako u předcházejícího článku.
Při uznávání odborné kvalifikace, kterou fyzická osoba získala v jiném členském státě Evropské unie, jiném smluvním státě Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo ve Švýcarské konfederaci, se postupuje podle zákona o uznávání odborné kvalifikace. Uznávacím orgánem je MPSV.
U učňovských a středoškolských vzdělání většinou rozhoduje o uznávání v ČR odbor školství příslušného krajského úřadu, u vysokoškolského je to partnerská vysoká škola v ČR, nebo v obou případech může být požádáno ministerstvo.
Před zahájením dočasného nebo příležitostného výkonu činnosti na území České republiky fyzickou osobou, která je oprávněna vykonávat obdobnou činnost v členském státě Evropské unie, jiném smluvním státě Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederaci, ministerstvo její odbornou kvalifikaci ověří.
Dnem doručení žádosti je zahájeno správní řízení. V případě nekompletnosti žádosti bude žadatel písemně vyzván k odstranění nedostatků v žádosti podle zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Pokud žádost obsahuje základní odborné náležitosti pro zahájení prověření odborné způsobilosti k vydání oprávnění, resp. K vydání rozhodnutí o vydání oprávnění, je písemně žadateli oznámeno datum a místo zahájení šetření, rozsah a určení ceny. Účtování je prováděno dle ustanovení vyhlášky o poplatcích č. 60/2022 Sb., tj. před zahájením šetření.
Podmínky pro vydání oprávnění k montáži, opravám, revizím a zkouškám vyhrazených technických tlakových zařízení
Podle zvoleného rozsahu v žádosti a upřesnění plánované činnosti žadatele je podmínkou k vydání oprávnění doložení dokladů, pokud nebyly přiloženy k žádosti:
- odbornou způsobilost odpovědné osoby/osob (osvědčení RT v rozsahu požadované činnosti a požadovaném rozsahu oprávnění, doklad o vzdělání a praxi v oboru);
- zajištění výkonu činnosti odpovědné osoby/osob, v případě, že jí není sám žadatel (souhlas, plná moc odpovědné osoby…);
- potřebné technické vybavení k montáži, opravám, revizím a zkouškám vyhrazených technických tlakových zařízení
Po provedeném šetření odborné způsobilosti za účelem vydání oprávnění k montáži, opravám, revizím a zkouškám vyhrazených tlakových zařízení je vyhotoven zápis o šetření, ve kterém jsou konstatovány a zhodnoceny všechny zjištěné skutečnosti. Závěrem tohoto zápisu je jednoznačně zhodnocen výsledek šetření z hlediska splnění či nesplnění požadavků pro vydání oprávnění, resp. Rozhodnutí o vydání oprávnění. Zápis o šetření odborné způsobilosti podepisuje žadatel (jednatel), odpovědná odborná osoba a inspektor TIČR. V případě pověření zastupováním musí být předložena plná moc k provedení požadovaného úkonu.
V případě nesplnění podmínek pro vydání oprávnění pozastavuje inspektor TIČR jeho šetření do doby splnění podmínek a postupuje dle správního řádu. Originál protokolu/zápisu o šetření bude zařazen do spisu TIČR.
V případě kladného výsledku šetření odborné způsobilosti vystavuje TIČR pro žadatele oprávnění, resp. Rozhodnutí o vydání oprávnění. Vystavené rozhodnutí oprávnění je opatřeno evidenčním číslem a v podmínkách platnosti je zakotvena vazba na dodržování podmínek zjištěných při šetření odborné způsobilosti podle provedeného zápisu.
Stanovení odborně způsobilé osoby pro danou činnost je podmínkou u právnických osob a podnikajících fyzických osob bez odborné způsobilosti. Odborná způsobilost všech odborně způsobilých osob musí pokrývat celý požadovaný rozsah žadatele, přičemž musí být stanovena a písemně doložena odpovědnost každé osoby za svůj konkrétní rozsah.
Dojde-li ke změně údajů uvedených v oprávnění, vydá pověřená organizace nové rozhodnutí – viz § 8 odst. 6 zákona č. 250/2021 Sb.
Změna rozsahu oprávnění (rozšíření)
Žadatel zašle na TIČR žádost – viz jednotný vzor žádostí TIČR na www.ticr.eu. K žádosti žadatel doloží kopii stávajícího oprávnění a zápis. S ohledem na příslušný požadavek změny rozsahu ve stávajícím oprávnění, sdělí písemně TIČR žadateli požadavky nutné k šetření v dokumentu „Potvrzení žádosti s výzvou o uhrazení poplatku a zálohy na cestovní náhrady“.
Zánik oprávnění
§9 odst. 2 zákona č. 250/2021 Sb. uvádí případy, kdy zanikne oprávnění k požadované činnosti. Dále pak § 10 zákona č. 250/2021 Sb. uvádí způsob evidence oprávnění prováděný pověřenou organizací – Technickou inspekcí ČR.
Den zániku oprávnění, stejně tak jako skutečnost, že došlo k odnětí nebo omezení oprávnění podle jiného právního předpisu, včetně dne, kdy k odnětí došlo, pověřená organizace bezodkladně vyznačí v evidenci odborně způsobilých právnických osob a podnikajících fyzických osob k montáži, opravám, revizím a zkouškám vyhrazených technických zařízení.
Pověřená organizace vede evidenci odborně způsobilých právnických osob a podnikajících fyzických osob k montáži, opravám, revizím a zkouškám vyhrazených technických zařízení, jejímž účelem je vedení údajů o počtu a odbornosti právnických osob a podnikajících fyzických osob s oprávněním k montáži, opravám, revizím a zkouškám vyhrazených technických zařízení a bezplatné poskytování těchto informací pro potřeby jiných orgánů podle jiných právních předpisů. Tato evidence je informačním systémem veřejné správy. Správcem a provozovatelem evidence je pověřená organizace.
Odborná způsobilost fyzických osob k činnostem na vyhrazených tlakových zařízeních (zkoušky z odborné způsobilosti revizních techniků a obsluh kotlů)
Podle §11 zákona 250/2021 Sb. je předpokladem odborné způsobilosti fyzické osoby provádějící revize vyhrazených tlakových zařízení:
a) dosažení věku 18 let a plná svéprávnost,
b) zdravotní způsobilost k vykonávaným činnostem,
c) odborné vzdělání v oboru a stupni podle míry rizika a činnosti vykonávané na vyhrazeném tlakovém zařízení,
d) odborná praxe v délce, oboru a stupni vzdělání podle míry rizika a činnosti vykonávané na vyhrazeném tlakovém zařízení.
Požadavky na odborné vzdělání a praxi revizního technika a obsluhy kotlů v oboru VTZ jsou stanoveny v § 22 a § 23 nařízení vlády č. 192/2022 Sb.
Žádost o vykonání zkoušky je zveřejněna na webových stránkách TIČR – www.ticr.eu – Žádosti a formuláře – „Žádost o osvědčení TZ – zkoušky fyzických osob“.
Zkouška z odborné způsobilosti se vykonává u pověřené organizace nejpozději do 30 dnů od podání přihlášky k provedení této zkoušky a je veřejná. Technická inspekce ČR má k tomuto účelu zřízena 2 testovací centra – na pobočce TIČR v Praze a na pobočce TIČR v Brně. Celkový výsledek zkoušky se hodnotí stupni vyhověl nebo nevyhověl a je sdělen žadateli bez zbytečného odkladu po vykonání zkoušky z odborné způsobilosti.
Zkouška probíhá před zkušební komisí, která má 3 členy s odbornou způsobilostí pro činnosti na vyhrazených tlakových zařízeních v rozsahu požadovaného osvědčení ve smyslu zákona č. 250/2021 Sb.
Zkouška z odborné způsobilosti se skládá z písemné a ústní části. Obsah a rozsah zkoušky je stanoven podle rozsahu požadovaného osvědčení. Písemná část zkoušky je vykonávána žadatelem samostatně na počítači, kde se hodnotí stupněm vyhověl nebo nevyhověl, a žadatel musí pro stupeň vyhověl dosáhnout nejméně 80 % správných odpovědí. K ústní části zkoušky lze přistoupit pouze tehdy, byla-li písemná část zkoušky hodnocena stupněm vyhověl. V ústní části zkoušky z odborné způsobilosti musí žadatel odpovědět správně nejméně na 80 % položených otázek. Testové otázky pro písemnou část zkoušky jsou zveřejněny na stránkách www.ticr.eu.
Žadateli, který je v písemné i ústní části zkoušky z odborné způsobilosti hodnocen stupněm vyhověl, je uděleno osvědčení v příslušném rozsahu. O průběhu a výsledku této zkoušky je sepsán protokol, jehož jedno vyhotovení náleží žadateli a jedno pověřené organizaci.
Pokud je žadatel u zkoušky z odborné způsobilosti celkově hodnocen stupněm nevyhověl, může se opakovaně dostavit ke zkoušce z odborné způsobilosti, ne však dříve než 15 dnů po neúspěšném vykonání zkoušky. Počet opakování zkoušky z odborné způsobilosti není omezen.
Vydaná stanoviska
Pověřená organizace TIČR vydává odborná stanoviska na základě ustanovení § 6 písm. a) Zákona č. 250/2021 Sb. a § 9 odst. (3) a (7) Nařízení vlády č. 192/2022 Sb. Odst. (3) zmocňuje TIČR k povolování odlišného způsobu provedení a odlišných lhůt revizí a zkoušek. Odst. (7) připouští použití jiných způsobů ověřování technického stavu tlakových zařízení tam, kde revize a zkoušky jsou spojeny s neúměrnými technickými obtížemi nebo jsou technicky neproveditelné.
V současné době byla vydána nebo se připravují odborná stanoviska v následujících oblastech:
- Povolování provozu kotlů bez trvalé obsluhy v souvislosti se současným trendem náhrady původních plynových hořáků za kombinované dvoupalivové na spalování plynu a lehkého topného oleje.
- Na základě požadavku článku 2.10 Přílohy č. 1 Nařízení vlády č. 192/2022 Sb., který předepisuje provedení pravidelných servisních prohlídek bezpečnostní a tlakové výstroje, vzniká zejména v chemických provozech s nepřetržitou výrobou potřeba zdvojení pojistných ventilů opatřených uzavírací nebo střídací armaturou mezi tlakovou nádobou a pojistným ventilem. Toto opatření potom umožní demontáž jednoho ze dvou pojistných ventilů za účelem servisní prohlídky při provozu zařízení bez nutnosti odstávky tlakového zařízení.
- V některých potravinářských provozech jsou instalovány velkoobjemové nádoby o objemu až 300 000 l, například CKT tanky pro výrobu piva. Tyto tanky jsou navíc opatřeny nesnímatelnou izolací z polyuretanové pěny. U těchto zařízení je tlaková zkouška vodou technicky neproveditelná a s přihlédnutím k tomu, že tato zařízení jsou vyrobena z austenitické oceli a nepodléhají korozi, nehrozí cyklické namáhání a pracovní tekutina není klasifikována jako nebezpečná, lze přistoupit k některému z náhradních způsobu prokazování bezpečnosti zařízení místo tlakové zkoušky vodou.
- V technicky odůvodněných případech lze navrhnout a po schválení TIČR aplikovat náhradní způsob zkoušení místo vnitřní revize, případně tlakové zkoušky. Prakticky se náhradní způsob uplatňuje ve dvou případech:
- Tlakové zařízení je neprůlezné, bez možnosti provedení vnitřní vizuální prohlídky, je opatřeno vnitřní ochranou stěn nebo náplněmi.
- Termín odstávky technologického celku, do kterého je tlakové zařízení začleněno, neodpovídá předepsanému termínu vnitřní revize, tlakové zařízení nelze za provozu technologického celku odpojit a vypustit pracovní látku.
Norma ČSN 69 0012 umožňuje u některých zařízení, uvedených v článku 106, nahradit vnitřní revizi tlakovou zkouškou, zkouškou těsnosti nebo kontrolou tloušťky stěny a podezřelých míst ultrazvukem.
Obdobně je náhrada vnitřní revize řešena v normách ČSN EN 12817 a ČSN EN 12819 , které platí pro kontroly a revize zásobníků na LPG. Například u nadzemních zásobníků, které většinou nejsou opatřeny průlezem a nejsou přístupné pro vnitřní prohlídku, povoluje norma ČSN EN 12817 náhradu vnitřní revize vnější prohlídkou a nejméně jednou z následujících kontrol:
- vnitřní vizuální prohlídkou s použitím technického vybavení,
- hydraulickou tlakovou zkouškou,
- zkouškou akustickou emisí,
- kontrolou tloušťky stěny ultrazvukem,
- jinou ekvivalentní metodou.
Ukázkou odlišného pohledu na problematiku vnitřních revizí jsou normy ČSN EN ISO 21009-2 a ČSN EN 14197-3, které stanoví provozní požadavky na stabilní izolované kryogenické nádoby. Objevuje se zde analýza degradačních mechanizmů, ve které jsou kryogenické tekutiny, vzhledem ke své povaze a pracovním teplotám, charakterizovány jako tekutiny, které nezpůsobují na nádobě žádný rozumně předvídatelný zhoršující mechanizmus. Nepožaduje se žádný korozní přídavek ani vybavení nádoby kontrolními otvory. Z uvedených důvodů se podle norem vnitřní revize neprovádějí a pravidelné kontroly tlakové nádoby, prováděné v dvouletých, případně tříletých intervalech, se omezují pouze na:
- vnější vizuální kontrolu nádoby a příslušenství,
- prověření funkce armatur,
- zkoušek těsnosti,
- posouzení změn provozních podmínek, instalace a okolí.
U ostatních provozovaných tlakových zařízení s režimem revizí a zkoušek podle ČSN 69 0012, případně ČSN 07 0710, u kterých nelze z objektivních důvodů provést řádnou vnitřní revizi, provozovatel navrhne a předloží TIČR k posouzení technické řešení náhradního způsobu provedení vnitřní revize, ve kterém zohlední dosažený stav techniky a obvyklé praxe.
Jako náhrada vnitřních revizí se v praxi nejčastěji uplatňuje:
- vnitřní vizuální kontrola s použitím technického vybavení,
- zkouška těsnosti,
- měření tloušťky stěny ultrazvukem.
Používá se buď jedna z metod, nebo jejich kombinace.