Společnost Greenbuddies instalovala v mladoboleslavském závodě Škoda Auto jednu z největších střešních fotovoltaik v České republice. Tento ambiciózní projekt zahrnuje více než 5 tisíc solárních modulů rozmístěných na střechách tří skladovacích hal o celkovém jmenovitém výkonu 2 138 kWp. Fotovoltaika je v současné době ve zkušebním provozu a elektřina, kterou vyrobí, pokryje zhruba polovinu spotřeby celého areálu. Investorem projektu v celkové výši bezmála 60 milionů korun je společnost ČEZ ESCO.
Přesně 5 468 fotovoltaických modulů o celkovém instalovaném výkonu přes 2 MWp postupně zaplnilo střechy tří skladovacích hal v mladoboleslavském závodě Škoda Auto. Na ploše o rozloze přibližně 11 000 m2 je tam instalovala společnost Greenbuddies, která se v Česku řadí mezi přední dodavatele fotovoltaických řešení. První instalace má výkon 437 kWp, druhá instalace 531 kWp a třetí, největší, dosahuje výkonu 1170 kWp. Součástí dodávky je také 19 střídačů SolarEdge s optimizéry, které se starají o přeměnu stejnosměrného proudu na proud střídavý. Panely by měly za jeden rok svého provozu vyrobit zhruba 2 GWh bezemisní elektrické energie, což zajistí pokrytí části spotřeby celého areálu. Instalace fotovoltaiky pro společnost Škoda Auto představuje jeden ze způsobů, jak do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality.
Společnost Greenbuddies, kterou si pro tento projekt společnost ČEZ ESCO vybrala, měla v Boleslavi na starost kompletní proces instalace fotovoltaiky, a to včetně dodání části komponentů a připojení do distribuční sítě. Kromě toho se částečně podílela také na přípravných pracích včetně zhotovení potřebné dokumentace. U jedné z hal bylo nutné zajistit také skenování střechy pomocí dronu, aby bylo možné aktualizovat dodané podklady dle skutečného stavu střechy. Dronové snímky například zachycují, kde se na střeše zadržuje voda. Pochopení vodního režimu střechy je nezbytné pro zajištění strukturální integrity střechy, prevenci poškození vodou, optimalizaci výkonu solárního systému a splnění záručních požadavků. Klíčové je také z hlediska bezpečnosti a snadné údržby.
Projekt v Mladé Boleslavi byl kromě svého rozsahu unikátní také pro náročné podmínky, které během instalace solární elektrárny panovaly. Technici společnosti Greenbuddies se tak museli adaptovat na místní provoz.
„Heslem společnosti Škoda Auto je ‚výroba na prvním místě‘. A tomu se samozřejmě musí vše přizpůsobit. Logistiku bylo proto nutné pečlivě naplánovat předem. Zvedání materiálu se muselo provádět pouze o víkendech nebo svátcích, kdy byl provoz minimální. Vstup na staveniště byl povolen pouze registrovaným osobám a měli jsme zavedena přísná opatření bezpečnosti práce.“
Aleš Spáčil, spolumajitel společnosti Greenbuddies
Investorem celého projektu ve výši 60 milionů korun je společnost ČEZ ESCO, která dodává úsporná a ekologicky šetrná řešení pro firmy, obce i stát. Škoda Auto po několika letech fotovoltaiku odkoupí za symbolickou jednu korunu, do té doby za odebíranou elektřinu ze solárních panelů bude hradit náklady – podobně, jako kdyby platila za elektřinu odebíranou z distribuční sítě.
„30 až 40 % firem se rozhodne jít právě touto cestou. Hlavním důvodem je, že nemusí do projektu investovat své prostředky. Ty potom využijí jinde, obvykle ve svém core businessu.“
David Veselý, ředitel úseku Zelená energetika ČEZ ESCO
Pro Greenbuddies se jedná o druhou spolupráci s ČEZ ESCO. Tou první byla instalace fotovoltaiky na střeše Kongresového centra, kde se celkový výkon elektrárny pohybuje kolem 1 MW. Tento projekt byl pro tuto českou firmu s bohatými zkušenostmi ze zahraničí vůbec prvním realizovaným projektem v Česku. Mezi další zákazníky Greenbuddies na českém trhu patří například PENNY, logistické parky CTP a P3 Parks, outletové centrum Fashion Arena v pražských Štěrboholích, turnovská tiskárna Unipress nebo dodavatel čerstvých a mražených potravin, společnost Bidfood.