V praktickém životě revizního technika se nezřídka stává, že zákazník nedohledá žádnou dokumentaci k vyhrazenému technickému zařízení, které provozuje (PD, dokumentace nádob, výchozí revize apod.). Výklad, jak správně postupovat není mezi revizními techniky bohužel stále jednoznačný. Na odborných akcích AKADEMIE APTI se často setkáváme s názory, že stačí do revizní zprávy uvést „nebylo doloženo“ a provést provozní revizi s těmito závadami nebo naopak postupovat jako u nového zařízení a provést výchozí revizi, tlakovou zkoušku, defektoskopii apod. Jak tedy správně postupovat?
V praxi se téměř vždy jedná o případ chybějící průvodní dokumentace nebo provozní dokumentace k vyhrazeným tlakovým nádobám, které jsou v provozu, jsou opatřeny čitelným továrním štítkem a dále o nichž je známo, nebo bylo doloženo, že byly řádně provozovány. Potvrzujeme, že skutečně často dochází, zejména při změně majitele firmy nebo odchodu zaměstnance-odpovědné osoby, ke „ztrátě dokumentace“.
Podle zákona č. 250/2021Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů (dále jen „zákon“) chybí-li průvodní dokumentace nebo provozní dokumentace k vyhrazenému technickému zařízení, pokud byla vydána se považuje tento stav za ohrožující bezpečnost práce a provozu vyhrazeného technického zařízení. Revizní technik tlakových nádob stabilních (TNS) by tuto skutečnost neměl pominout a měl by ji uvést do revizní zprávy. Podle našeho názoru uvedený stav by neměl být důvodem k vyřazení TNS z provozu ovšem za podmínek, že platí podmínky provozu TNS uvedené shora. Nejdříve je vhodné kontaktovat výrobce s požadavkem na vystavení duplikátu průvodní dokumentace TNS. Pokud je toto řešení nereálné, například výrobce již neexistuje nebo již není průvodní dokumentace k dispozici, protože uplynula stanovená doba 10ti let úschovy apod., může provozovatel zajistit potřebnou průvodní a provozní dokumentaci v souladu se zákonem vlastními silami.
Zákon nabízí řešení této situace v ustanovení § 20 odst. 4, kde je uvedeno, že:
„Není-li průvodní dokumentace nebo provozní dokumentace k vyhrazenému technickému zařízení k dispozici, stanoví rozsah kontroly zařízení provozovatel místním provozním předpisem k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.“
Pojmy průvodní dokumentace, provozní dokumentace a místní provozní bezpečnostní předpis byly již definovány v nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí.
Pokud je průvodní technická dokumentace jinak nedostupná, např. od výrobce nebo dodavatele, může na základě uvedených ustanovení, jak již bylo uvedeno, provozovatel ztracenou dokumentaci vypracovat sám nebo její vypracování zajistit odborným pracovníkem např. revizním technikem nebo odpovědnou osobou za bezpečný provoz TNS ve formě místního provozního bezpečnostního předpisu.
Místní provozní bezpečnostní předpis (dále MPBP) je specificky odborným dokumentem vyžadující potřebnou odbornost zpracovatele. MPBP má upravovat nejen technologické postupy pro uvádění TNS do provozu, řízení provozu a odstavování z provozu, ale má obsahovat technickou specifikaci a parametry, pokyny pro instalaci a montáž, informace pro údržbu, revize a upozornění na rizika vyplývající z provozu TNS, a hlavně z nesprávného používání. Pokud je to možné, by měl obsahovat i schémata a nákresy zařízení pro názornost a lepší pochopení MPBP.
V souvislosti se zpracováním MPBP bychom upozornili, že v současné době PD od výrobce pro tlakové nádoby povinně obsahuje pouze návod a prohlášení o shodě, což platí podle evropských směrnic od roku 2003 a v současné době podle platné směrnice EU č. 2014/68/EU a NV č. 219/2016 Sb. MPBP svým obsahem dostatečně nahradí povinnou část průvodní dokumentace výrobce, tj. NÁVOD K POUŽITÍ podle čl. 3.4 přílohy č. 1 NV č. 219/2016 Sb.
Jestliže se ztrátou provozní dokumentace jsou postrádány i revizní zprávy a není možné je zajistit od revizních techniků, kteří předtím provedli, potom musí být provedena provozní revize, nikoliv výchozí. Další druhy revizí, tj. vnitřní revize a tlaková zkouška by měly být provedeny neprodleně, pokud není k dispozici žádný jiný doklad o jejích provedení.
APTI, z.s. upozorňuje, že ztrátám průvodní i provozní dokumentace lze účinně předcházet zavedením některého ze systémů digitalizace. Lze využít některého z komerčních systémů případně zavést metodiku BIM pro správu aktiv. Tyto moderní metody archivace i správy provozní a průvodní dokumentace riziko ztráty významně snižují.
Zdroj: SÚIP, redakčně upraveno