Akční plán podpory rozvoje využívání biometanu navazuje na Vnitrostátní plán ČR v oblasti energetiky a klimatu, schválený Vládou ČR 18. 12. 2024. Zároveň reaguje na potřebu naplnit klimatické a energetické cíle České republiky v souladu s evropskými strategiemi, jako je balíček Fit for 55, plán REPowerEU a cíl dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Iniciativa REPowerEU zároveň klade důraz na snížení závislosti na ruském plynu a podporu domácí výroby biometanu. Rozvoj výroby a využití biometanu v ČR má tak potenciál přispět ke snížení emisí skleníkových plynů, snížení závislosti na dovozu zemního plynu, zlepšení využití biologicky rozložitelných odpadů a tvorbě nových příležitostí pro regionální ekonomiku a zaměstnanost.
Využití biometanu při výrobě energie a v dopravě přispěje k plnění závazků vyplývajících mimo jiné ze směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2018/2001/EU o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů. Navíc Akční plán čisté mobility, který se zaměřuje na dekarbonizaci dopravy, předpokládá významnou roli biometanu, jak ve formě bioCNG, tak ve formě bioLNG.
Připravované strategické dokumenty, jako je Vnitrostátní plán ČR pro oblast klimatu a energetiky, Politika ochrany klimatu v České republice a v roce 2024 schválená 2. Aktualizace akčního plánu čisté mobility popisují základní směřování, ale neposkytují dostatek detailních opatření pro podporu využívání biometanu. Předkládaný plán na ně navazuje a nabízí podrobnější návrhy, které mohou urychlit rozvoj biometanových technologií a infrastruktury v České republice.
Dokument poskytuje analýzu současného stavu biometanu v České republice a Evropě, popisuje technické a ekonomické překážky jeho rozvoje. Akční plán zároveň přináší návrh osmi konkrétních opatření pro dosažení cílů v oblasti výroby a spotřeby biometanu. Mezi navržená opatření patří podpora vtláčení do sítě, investiční a provozní podpora či zjednodušování povolovacích procesů.
Tento dokument bude využit jako podklad pro realizaci opatření Ministerstvem životního prostředí a dalšími zainteresovanými orgány státní správy. Materiál bude sloužit jako podklad pro nastavení budoucích dotačních programů a investičních nástrojů, které budou cílit na podporu výroby a využití biometanu, včetně rozvoje potřebné infrastruktury. Dokument se soustředí na opatření a rozvoj v období do roku 2030.
Proces koordinace, revize a naplňování tohoto akčního plánu bude zajištěn částečně prostřednictvím pracovní skupiny pro biometan, která je podrobně popsána v poslední kapitole, a částečně bude implementace domluvena na dedikovaném jednání s hlavními gestory.
Kompletní materiál Akčního plánu podpory rozvoje využívání biometanu je k dispozici ke stažení zde: