Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem nového nařízení evropské komise upravujícím požadavky pro kotle, krby a kamna spalující dřevo, dřevěné brikety, pelety a další biomasu. Komora se připojuje k varováním Asociace pro ekologické vytápění dřevem (AEVD), Asociace podniků topenářské techniky (APTT), Cechu topenářů a instalatérů ČR, Klastru Česká peleta a Společenstva kominíků ČR, které upozorňují na hrozící důsledky pro české spotřebitele i výrobce.
Zavedení navrhovaných opatření týkajících se ekodesignu kotlů a lokálních topidel na dřevo, dřevěné brikety, pelety a další paliva souhrnně označovaná jako biomasa, by zcela jistě ohrozilo celý český průmysl spojený s tímto odvětvím. V extrémně krátké době by přinesl existenční problémy zejména pro malé a střední firmy v oblasti výroby spotřebičů na pevná paliva i v oblasti výroby a distribuce biopaliv. Současně by to zásadním způsobem podkopalo snahy o dekarbonizaci sektoru vytápění domácností, energetickou nezávislost, bezpečnost a ekonomiku České republiky.
Navrhovaná směrnice zavádí mimo jiné i povinné připojení všech lokálních topidel na dřevo k elektrické síti pro automatickou regulaci vzduchu. „Tento požadavek likviduje jednu z hlavních výhod vytápění dřevem – jeho nezávislost na dalších zdrojích energie. V době, kdy se Evropa potýká s energetickou krizí, je absurdní nařizovat spotřebitelům závislost na elektřině,“ řekl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Tato směrnice navíc podle něj v době, kdy v rámci unie probíhá silná diskuse o posílení konkurenceschopnosti a nutnosti přizpůsobovat unijní regulace hospodářské strategii, působí až absurdně. „Jako by někdo zcela pominul vážné diskuse o potřebě změny kursu v rámci sedmadvacítky,“ dodal Zajíček.
Dalším problematickým bodem je podle Komory drastické zpřísnění emisních limitů a minimální účinnosti u spotřebičů na pevná paliva. „Takto přísná regulace by v podstatě znamenala, že většina současných krbů a kamen by byla neprodejná, což by vedlo k drastickému omezení výběru a zdražení nových produktů až o desítky procent. Podle našich analýz je v současnosti na trhu v ČR řádově necelých 5 % výrobků, které by mohly po úpravách v relativně krátké době plnit všechny navrhované požadavky, na trhu EU jich bude méně jak 10 %. Ovšem jedná se o cenově extrémně drahá zařízení, která nejsou dostupná běžným občanům,“ upozorňuje Zdeněk Lyčka, prezident Asociace podniků topenářské techniky ČR a člen prezidia Cechu topenářů a instalatérů ČR.
Směrnice, která má za cíl snížit emise, může mít opačný efekt. „Lidé nebudou mít prostředky na výměnu starých topidel za nová, což povede k prodloužení jejich používání a zachování vysokých emisí. Navíc jsou krby a kamna stále klíčovým zdrojem vytápění pro stovky tisíc domácností, zejména na venkově, kde je elektřina méně dostupná nebo extrémně drahá,“ varuje Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků ČR a člen představenstva Hospodářské komory.
Ohrožení průmyslu a pracovních míst
V České republice působí desítky výrobců kotlů, krbů a kamen, kteří zaměstnávají tisíce lidí. Podle Komory bude splnění nových požadavků vyžadovat enormní investice do vývoje a změn konstrukce spalovacích komor. „Výsledkem bude nejen propouštění v tomto odvětví, ale také zdražení pro spotřebitele. Lokální výrobci se dostanou do nekonkurenceschopné pozice vůči velkým nadnárodním firmám,“ uvádí Zdeněk Lyčka.
Hospodářská komora ČR vyzývá Ministerstvo průmyslu a obchodu, aby se aktivně zapojilo do vyjednávání a bránilo české zájmy v Bruselu. „Pokud návrh projde v současné podobě, bude to mít dalekosáhlé dopady na dostupnost vytápění dřevem, konkurenceschopnost českých firem i celkovou energetickou bezpečnost země,“ uzavřel prezident Zajíček.
Projednání návrhu nového nařízení Evropské komise je naplánováno na 12. února 2025 v Bruselu. Hospodářská komora v této souvislosti požaduje přehodnocení regulací, které by měly být realistické, a nikoliv likvidační pro spotřebitele i průmysl.