Návrhem vyhlášky reaguje předkladatel na novelu zákona č. 73/2012 Sb., o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech, ve znění pozdějších předpisů, která byla dne 13. 1. 2023 schválena ve 3. čtení v Poslanecké sněmovně a je v současné době v legislativním procesu projednávána jako senátní tisk č. 37. Jejím cílem je na základě zkušeností vzešlých z praxe s nakládáním s látkami, které poškozují ozonovou vrstvu, a s fluorovanými skleníkovými plyny (tzv. regulované látky a F-plyny) odstranění některých nedostatků platné právní úpravy, které povede k efektivnějšímu nakládání s těmito látkami a k efektivnějšímu výkonu státní správy v této oblasti.
Vyhláška č. 257/2012 Sb., o předcházení emisím látek, které poškozují ozonovou vrstvu, a fluorovaných skleníkových plynů, ve znění vyhlášky č. 472/2017 Sb., je stávajícím účinným prováděcím předpisem k zákonu č. 73/2012 Sb., o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o regulovaných látkách“ nebo „zákon“). Novela zákona o regulovaných látkách (dále jen „novela“) byla dne 13. 1. 2023 schválena ve 3. čtení v Poslanecké sněmovně a je v současné době v legislativním procesu projednávána jako senátní tisk č. 37. Jejím cílem je na základě zkušeností vzešlých z praxe s nakládáním s látkami, které poškozují ozonovou vrstvu, a s fluorovanými skleníkovými plyny (tzv. regulované látky a F-plyny) odstranění některých nedostatků platné právní úpravy, které povede k efektivnějšímu nakládání s těmito látkami a k efektivnějšímu výkonu státní správy v této oblasti. Těmito změnami relevantními pro tento předkládaný prováděcí právní předpis jsou zejména:
- rozšíření zmocnění k vydání prováděcího právního předpisu o požadavky na způsob vedení a uchovávání záznamů dle čl. 6 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 517/2014 tak, aby bylo stanoveno, že uchovávat záznamy lze také elektronicky, za splnění předem stanovených požadavků na způsob elektronického uchování,
- změna způsobu vydávání certifikátů nutných pro nakládání s regulovanými látkami a F-plyny za účelem zjednodušení a zefektivnění systému vydávání certifikátů, a rozlišení, zda výkon regulovaných činností bude podmíněn certifikátem vydaným hodnotícím a certifikačním subjektem nebo povolením ze strany Ministerstva životního prostředí,
- úprava zvláštního skladu halonů jako zařízení určené k uskladnění halonů zabezpečeným způsobem, ve kterém probíhají činnosti dle zákona o regulovaných látkách,
- postupy pro regeneraci fluorovaných skleníkových plynů a regulovaných látek,
- úprava rozsahu osob, které podávají roční zprávu Ministerstvu životního prostředí (dále jen „MŽP“).
Ze stávající vyhlášky č. 257/2012 Sb. do nové úpravy jsou převzaty pak za doslovného zachování textace nebo jen s jejími drobnými změnami:
- stanovení vzoru evidenční knihy,
- stanovení rozsahu požadovaných znalostí ke znovuzískávání, regeneraci nebo zneškodňování regulovaných látek,
- stanovení postupů pro nakládání s regulovanými látkami, fluorovanými skleníkovými plyny nebo výrobky obsahujícími tyto látky,
- stanovení postupů spočívajících v kontrole těsnosti chladicích nebo klimatizačních zařízení anebo systémů požární ochrany obsahujících fluorované skleníkové plyny,
- stanovení vzorů pro podávání zpráv.
Protože stávající prováděcí předpis by této nové úpravě již nevyhovoval, přistoupil předkladatel z důvodu rozsahu potenciálních úprav v něm k vydání prováděcího předpisu zcela nového. Z části je proto úprava ze stávající vyhlášky č. 257/2012 Sb. přebrána a nově upravená materie se týká výše uvedených změn v prováděné legislativě a zmocňovacích ustanoveních.
Navrhovanou právní úpravou jsou reimplementovány tyto předpisy Evropské unie:
- Nařízení Komise (ES) č. 304/2008 ze dne 2. dubna 2008, kterým se podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 842/2006 stanoví minimální požadavky na certifikaci společností a pracovníků a podmínky pro vzájemné uznávání certifikace, pokud jde o stacionární systémy požární ochrany a hasicí přístroje obsahující některé fluorované skleníkové plyny.
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1005/2009 ze dne 16. září 2010 o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu.
- Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (EU) č. 517/2014 ze dne 16. dubna 2014 o fluorovaných skleníkových plynech a o zrušení nařízení (ES) č. 842/2006.
- Prováděcí nařízení Komise (EU) 2015/2067 ze dne 17. listopadu 2015, kterým se podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 517/2014 zavádějí minimální požadavky na certifikaci fyzických osob, pokud jde o stacionární chladicí a klimatizační zařízení a tepelná čerpadla a chladicí jednotky chladírenských nákladních vozidel a přívěsů obsahující fluorované skleníkové plyny, a na certifikaci společností, pokud jde o stacionární chladicí a klimatizační zařízení a tepelná čerpadla obsahující fluorované skleníkové plyny, a podmínky pro vzájemné uznávání těchto certifikací.
- Prováděcí nařízení Komise (EU) 2015/2066 ze dne 17. listopadu 2015, kterým se podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 517/2014 zavádějí minimální požadavky na certifikaci fyzických osob provádějících instalaci, servis, údržbu, opravu nebo vyřazení z provozu elektrických spínacích zařízení obsahujících fluorované skleníkové plyny nebo znovuzískávání fluorovaných skleníkových plynů ze stacionárních elektrických spínacích zařízení a podmínky pro vzájemné uznávání této certifikace.
Ilustrační foto Marcin Jozwiak Unsplash