Ostravské Vítkovice Cylinders z české skupiny Cylinders Holding si právě připsaly na konto vysokotlakou ocelovou láhev s pořadovým číslem 16 000 000. Z celkového počtu 16 milionů lahví stihla firma většinu vyrobit za posledních zhruba 20 let, od privatizace v roce 1999. Do té doby firemní statistiky uváděly produkci asi čtyři miliony lahví za 20leté období. V průměru tedy zhruba 50 tisíc lahví za rok od doby, kdy se začal růst produkce lahví počítat.
„Dnes jsme v celém holdingu, včetně zahraničních dceřinek, schopni vyrábět necelý milion lahví ročně.“
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding
Tempo růstu produkce dostalo zásadní impulsy po investicích do nové protlačovací linky a zahraničních akvizicích zprivatizovaného podniku. Celkově šlo od privatizace o více než 200 milionů euro. Skupina Cylinders Holding je dnes rozhodujícím globálním výrobcem bezešvých ocelových lahví. V roce 2020 dosáhla skupina podle konsolidovaných výsledků obratu v hodnotě 3,7 miliardy korun. Konsolidovaná EBITDA dosáhla úrovně 500 milionů korun.
Do Cylinders Holding patří kromě českých Vítkovic Cylinders také společnosti v zahraničí. Největší z nich jsou v Polsku a Bělorusku. Ostravská dcera, která byla historicky základem celého holdingu, je i nadále lídrem v mnoha oblastech. Mimo jiné ve vývoji svazků ocelových lahví, které pak slouží jako zdroj technických i medicinálních plynů, paliva či energie. Firma je lídrem ve vývoji a aplikacích vodíkových technologií. V posledních dvou letech se aktivně zapojila do inovací kyslíkových lahví, které během koronavirové pandemie vyvážela i darovala do několika zemí světa.
V současné době Vítkovice Cylinders produkují vysokotlaké ocelové zásobníky na vodík o největší kapacitě na světě. Prostřednictvím sesterské firmy oslovují ale také domácnosti, a to produkcí 2 až 20litrových lahví s kyslíkem pro dýchání, které lze nejen během koronavirových obtíží používat i v domácím prostředí.
Foto: Eva Kijonková