Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1. listopadu 2021. Zároveň se zrušuje předchozí předpis – nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování OOPP, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků. Novela nepřináší žádné zásadní změny s dopadem na praxi vyjma několika bodů.
§1 Úvodní ustanovení
Toto nařízení zapracovává příslušné předpisy Evropské unie a upravuje bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků.
Nově tak je rozsah poskytování OOP v kompetenci zaměstnavatele.
Předchozí nařízení č. 495/2001 Sb. v §1 rozsah poskytování OOP přímo stanovovalo: „Tímto nařízením se v souladu s právem Evropských společenství stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků (dále jen „ochranné prostředky“), mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků.„
§ 3
Nově musí být zaměstnanec s používáním OOP prokazatelně seznámen.
(3) Zaměstnanec musí být s používáním osobního ochranného pracovního prostředku prokazatelně seznámen. Používání osobního ochranného pracovního prostředku více zaměstnanci je možné pouze v případě, že byla učiněna opatření, která zamezí ohrožení infekčními onemocněními.
Nový je také odstavec (5)
(5) Osobní ochranný pracovní prostředek se přiděluje zaměstnanci vždy, jestliže u původního skončila jeho výrobcem stanovená životnost, ztratil svoje funkční vlastnosti nebo účinnost proti vyskytujícím se rizikům anebo jeho používání představuje další riziko.
§4
(1) Při určování rizik pro výběr a použití osobního ochranného pracovního prostředku zaměstnavatel postupuje zejména podle přílohy č. 1 k tomuto nařízení, přičemž vychází z vyhledávání a vyhodnocování rizik.
Nově se také odkazuje na §102 Zákoníku práce.
§ 5
(1) K předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění poskytne zaměstnavatel zaměstnanci dezinfekční prostředky. Za dezinfekční prostředek se považuje též ochranná mast s dezinfekčním účinkem.
(2) Zaměstnanci, který přichází do styku s látkami, jež mohou způsobit podráždění pokožky nebo znečištění zaměstnance, poskytne zaměstnavatel podle druhu látky mycí a čisticí prostředky, případně regenerační krémy a masti. Druhy prací z hlediska znečištění a doporučená množství mycích a čisticích prostředků jsou uvedeny v příloze č. 4 k tomuto nařízení. V případě, že je mycí nebo čisticí prostředek trvale dostupný v sanitárních zařízeních pracoviště, příloha č. 4 k tomuto nařízení se pro tento mycí a čisticí prostředek nepoužije; to neplatí pro textilní ručníky poskytované zaměstnanci, který vykonává práci velmi nečistou nebo práci nečistou podle části I. přílohy č. 4 k tomuto nařízení.
Přílohy:
Příloha č. 1
Tabulka pro výběr osobních ochranných pracovních prostředků na základě vyhodnocení rizik
(příklady rizik a částí těla a orgánů)
Příloha č. 2 k nařízení vlády č. 390/2021 Sb.
Jednotlivé typy osobních ochranných prostředků
Jednotlivé typy osobních ochranných prostředků, s přihlédnutím k rizikům, proti nimž poskytují ochranu, jsou zejména:
I. Prostředky k ochraně hlavy
1. Přilby, čepice, kukly, kapuce nebo jiné pokrývky hlavy, včetně nepromokavých, chránící před
a) nárazy způsobenými padajícími nebo vyčnívajícími předměty,
c) mechanickými riziky (bodné nebo řezné rány, škrábance, odřeniny),
d) statickým stlačením (boční sevření),
e) tepelnými riziky (oheň, teplo, chlad, horké pevné látky včetně roztavených kovů),
f) úrazem elektrickým proudem a při práci pod napětím,
h) neionizujícím zářením (ultrafialové záření, infračervené záření, sluneční záření nebo záření při sváření).
2. Síťky na vlasy proti riziku zachycení.
II. Prostředky k ochraně sluchu
1. Mušlové chrániče sluchu (např. mušlové chrániče sluchu na přilbu, mušlové chrániče sluchu s aktivním snižováním hluku, mušlové chrániče sluchu s elektrickým dorozumívacím zařízením).
2. Zátkové chrániče sluchu (např. zátkové chrániče sluchu s hladinovou závislostí, zátkové chrániče sluchu přizpůsobené jednotlivci).
III. Prostředky k ochraně očí a obličeje
Brýle, ochranné brýle a obličejové štíty (případně čočky předepsané pro korekci zraku) chránící před
c) neionizujícím zářením (ultrafialové záření, infračervené záření, sluneční záření nebo záření při sváření),
e) pevnými a kapalnými aerosoly chemických a biologických činitelů.
IV. Prostředky k ochraně dýchacích orgánů
1. Filtrační zařízení chránící před
d) pevnými nebo kapalnými aerosoly, včetně chemických a biologických činitelů.
2. Izolační zařízení včetně dýchacích přístrojů.
3. Dýchací sebezáchranné prostředky.
V. Prostředky k ochraně rukou a paží
1. Rukavice (včetně palčáků) a další prostředky na ochranu paží a předloktí chránící před
b) tepelnými riziky (teplo, plamen a chlad),
c) úrazem elektrickým proudem a při práci pod napětím (antistatické, vodivé nebo izolační rukavice),
f) ionizujícím zářením a radioaktivním znečištěním,
g) neionizujícím zářením (ultrafialové záření, infračervené záření, sluneční záření nebo záření při sváření),
2. Ochrana pro jednotlivé prsty.
VI. Prostředky k ochraně nohou a ochraně před uklouznutím
1. Obuv (např. boty nízké, dřeváky, boty vysoké, popřípadě s ocelovou tužinkou) chránící před
c) tepelnými riziky (teplo, plamen a chlad),
d) úrazem elektrickým proudem a při práci pod napětím (antistatická, vodivá nebo izolační obuv),
2. Snímatelné chrániče nártu proti mechanickým rizikům.
3. Chrániče kolen proti mechanickým rizikům.
4. Kamaše proti mechanickým, tepelným a chemickým rizikům a biologickým činitelům.
5. Doplňky (např. hroty, nesmeky, mačky).
VII. Prostředky k ochraně pokožky
Ochranné krémy*) chránící před
a) neionizujícím zářením (ultrafialové záření, infračervené záření, sluneční záření nebo záření při svařování),
e) tepelnými riziky (teplo, plamen a chlad).
Na základě hodnocení rizik lze v zájmu ochrany pokožky zaměstnanců před souvisejícími riziky používat ochranné krémy spolu s dalšími osobními ochrannými prostředky.
VIII. Prostředky k ochraně těla a/nebo další ochraně pokožky
1. Osobní ochranné prostředky na ochranu proti pádům z výšky, např. zatahovací zachycovače pádu, zachycovací postroje, sedací postroje, pásy pro pracovní poloho vání a zadržení a pracovní polohovací spojovací prostředky, tlumiče pádu, pohyblivé zachycovače pádu včetně pevného zajišťovacího vedení, nastavovací zařízení lana, kotvicí zařízení, která nejsou určena k trvalému upevnění a nevyžadují před použitím připevňovací činnosti, spojky, spojovací prostředky, záchranné postroje.
2. Ochranné oděvy, včetně ochrany celého těla (tj. obleky a kombinézy) a části těla (tj. kamaše, kalhoty, bundy, vesty, zástěry, chrániče kolen, kapuce, kukly), chránící před
b) tepelnými riziky (teplo, plamen a chlad),
e) ionizujícím zářením a radioaktivním znečištěním,
f) neionizujícím zářením (ultrafialové záření, infračervené záření, sluneční záření nebo záření při svařování),
g) úrazem elektrickým proudem a při práci pod napětím (antistatické, vodivé nebo izolační ochranné oděvy),
3. Záchranné vesty pro zamezení utonutí a plovací pomůcky.
4. Osobní ochranné prostředky pro vizuální signalizaci uživatelovy přítomnosti.
*) Na základě požadavku čl. 2 směrnice Rady 89/656/EHS se zaměstnancům poskytují jako osobní ochranné pracovní prostředky ochranné krémy, protože tento typ prostředku je možné považovat za „doplněk nebo příslušenství“, a to přesto, že ochranné krémy nejsou osobním ochranným prostředkem podle čl. 3 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/425.
Příloha č. 3 k nařízení vlády č. 390/2021 Sb.
Příklady činností a odvětví a obory činnosti, které mohou vyžadovat ve vztahu k rizikům*) a na základě jejich vyhodnocení poskytnutí osobních ochranných pracovních prostředků
I. FYZIKÁLNÍ RIZIKA | |||
---|---|---|---|
Rizika | Dotčená část těla/orgán Typ OOPP**) | Příklady činností, při nichž může být příslušný typ OOPP nutný | Odvětví a obory činnosti |
FYZIKÁLNÍ – MECHANICKÁ | |||
Náraz způsobený padajícími nebo vyčnívajícími předměty, střetem s překážkou a vysokotlakými tryskami [1] | Lebka [A] Ochranná přilba | Práce na lešení, pod ním nebo v jeho blízkosti, práce ve výškách Práce na hrubé stavbě a silniční práce Montáž a demontáž bednění Montáž a instalace lešení Montážní a instalační práce Bourací práce Trhací práce Práce v jámách, výkopech, šachtách a tunelech Práce v blízkosti výtahů, zdvihacích zařízení, jeřábů a dopravníků Práce v podzemí, povrchových dolech, kamenolomech Práce s průmyslovými pecemi, kontejnery, se stroji, sily, zásobníky a potrubími Práce u porážecí a bourací linky na jatkách Manipulace s nákladem nebo přeprava a skladování Lesní práce Práce na ocelových mostech, ocelových konstrukcích budov, ocelových konstrukcích vodních staveb, zařízeních vysokých pecí, oceláren a válcoven, ve velkých nádržích, velkých potrubích, kotelnách a elektrárnách Zemní práce a práce v lomech Práce s nastřelovacím nářadím Práce u vysokých pecí, u redukčních pecí, v ocelárnách, válcovnách, při zpracování kovů, kování, kování do zápustky, slévání Práce zahrnující cestování na jízdních kolech a mechanicky poháněných jízdních kolech | Pozemní stavby Inženýrské stavby Výroba, instalace a údržba strojů Stavba lodí Hornictví Výroba energie Výstavba a údržba infrastruktury Železářský a ocelářský průmysl Jatka Posunování železničních vagónů Přístavy, doprava a logistika Lesnictví a těžba dřeva |
Oči/zrak a/nebo obličej [D, E] Brýle, ochranné brýle, obličejové štíty | Svařování, broušení, řezání Ruční kování Vrtání a rytí Dobývání a zpracování nerostů Práce s nastřelovacím nářadím Práce na hrubovacích strojích s malými úlomky Kování do zápustky Odstraňování a rozbíjení střepin Rozprašování zrnitého brusiva Používání křovinořezu nebo řetězové pily Zubní a chirurgické zákroky | Pozemní stavby Inženýrské stavby Výroba, instalace a údržba strojů Stavba lodí Hornictví Výroba energie Výstavba a údržba infrastruktury Železářský a ocelářský průmysl Kovozpracující a dřevařský průmysl Zpracování kamene Zahradnictví Zdravotní péče Lesnictví a těžba dřeva | |
Nohy (části) Obuv s bezpečnostní nebo ochrannou špičkou Obuv s ochranou nártu | Práce na hrubé stavbě a silniční práce Montáž a demontáž bednění Montáž a instalace lešení Bourací práce Trhací práce Dobývání a zpracování nerostů Práce u porážecí a bourací linky na jatkách Doprava a skladování Práce s formami v keramickém průmyslu Manipulace s mraženými bloky masa a s konzervovanými potravinami Výroba a zpracování plochého a dutého skla Přestavby a údržbářské práce Lesní práce Práce s betonovými a prefabrikovanými dílci, včetně montáže a demontáže bednění Práce na staveništích a ve skladech Práce na střechách Práce na ocelových mostech, ocelových konstrukcích budov, stožárech, věžích, výtazích, ocelových konstrukcích vodních staveb, zařízeních vysokých pecí, oceláren a válcoven, ve velkých nádržích, velkých potrubích, kotelnách, elektrárnách, na jeřábech Stavba pecí, topných a větracích zařízení a montáž kovových dílů Práce u vysokých pecí, u redukčních pecí, v ocelárnách, válcovnách, při zpracování kovů, kování, kování do zápustky, lisování za tepla, tažení drátů Práce v kamenolomech a povrchových dolech, na uhelných skrývkách Práce s formami v keramickém průmyslu Vyzdívání pecí v keramickém průmyslu Posunování železničních vagónů | Pozemní stavby Inženýrské stavby Výroba, instalace a údržba strojů Stavba lodí Hornictví Výroba energie Výstavba a údržba infrastruktury Železářský a ocelářský průmysl Jatka Logistické společnosti Zpracovatelský průmysl Sklářský průmysl Lesnictví a těžba dřeva | |
Pády způsobené uklouznutím [2] | Nohy (chodidla) [I] Obuv odolná proti uklouznutí | Práce na kluzkém povrchu Práce ve vlhkém prostředí | Pozemní stavby Inženýrské stavby Stavba lodí Jatka Úklid (čištění) Potravinářský průmysl Zahradnictví Rybářský průmysl |
Pády z výšky [3] | Celé tělo [N] OOPP určené k zabránění pádům z výšky nebo k jejich zachycení | Práce na lešeních Montáž prefabrikovaných dílců Práce na stožárech Práce na střechách Práce na svislém nebo nakloněném povrchu Práce v kabinách výškových jeřábů Práce ve výškových kabinách stohovacích a vyhledávacích zařízení ve skladech Práce na vysoko položených místech vrtných věží Práce v šachtách a stokách | Pozemní stavby Inženýrské stavby Stavba lodí Údržba infrastruktury |
Vibrace [4] | Ruce [G] Ochranné rukavice | Práce s mechanickým ručním nářadím | Zpracovatelský průmysl Stavební práce Inženýrské stavby |
Statické stlačení části těla [5] | Kolena – [J] Chrániče kolen | Pokládka bloků, dlaždic a dlažebních kostek na podlahu | Pozemní stavby Inženýrské stavby |
Nohy (chodidla) – [I] Obuv s bezpečnostní tužinkou | Bourací práce Manipulace s nákladem | Pozemní stavby Inženýrské stavby Doprava a skladování Údržba | |
Mechanická poranění (odření, perforace, řezné a jiné rány, kousnutí nebo bodnutí) [6] | Oči/zrak a/nebo obličej [D, E] Brýle, ochranné brýle, obličejové štíty | Práce s ručně ovládanými nástroji Svařování a kování Broušení a řezání Rytí Dobývání a zpracování nerostů Práce na hrubovacích strojích s malými úlomky Kování do zápustky Odstraňování a rozbíjení střepin Rozprašování zrnitého brusiva Používání křovinořezu nebo řetězové pily | Pozemní stavby Inženýrské stavby Výroba, instalace a údržba strojů Stavba lodí Hornictví Výroba energie Údržba infrastruktury Železářský a ocelářský průmysl Kovozpracující a dřevařský průmysl Zpracování kamene Zahradnictví Lesnictví a těžba dřeva |
Ruce [G] Mechanické ochranné rukavice | Práce s ocelovými konstrukcemi Manipulace s předměty s ostrými hranami s výjimkou strojů, u kterých je nebezpečí, že by mohlo dojít k zachycení rukavice Běžné řezání ručním nožem při výrobě a na jatkách Výměna nožů u řezacích strojů Lesní práce Zahradnické práce | Pozemní stavby Inženýrské stavby Stavba lodí Údržba infrastruktury Zpracovatelský průmysl Potravinářský průmysl Jatka Lesnictví a těžba dřeva Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů | |
Předloktí [H] Ochrana paže | Vykosťování a řezání | Potravinářský průmysl Jatka | |
Trup/břicho/nohy [L/J] Ochranná zástěra, kamaše Kalhoty odolné proti propíchnutí nebo proříznutí | Běžné řezání ručním nožem při výrobě a na jatkách Lesní práce | Potravinářský průmysl Jatka Lesnictví a těžba dřeva | |
Nohy (chodidla) [I] Obuv odolná proti propíchnutí | Práce na hrubé stavbě a silniční práce Bourací práce Montáž a demontáž bednění Lesní práce | Pozemní stavby Inženýrské stavby Stavba lodí Hornictví Lesnictví a těžba dřeva | |
Zachycení nebo uskřípnutí [7] | Celé tělo [N] Ochranné oděvy používané při riziku zachycení pohyblivými částmi | Zamotání nebo zachycení do části stroje Zachycení oděvu do části stroje Odvlečení | Stavba strojů Těžké strojírenství Strojírenství Stavebnictví Zemědělství |
FYZIKÁLNÍ – HLUK | |||
Hluk [8] | Uši/sluch [C] Chrániče sluchu | Práce při lisování kovů Práce s pneumatickým nářadím Práce pozemního personálu na letišti Práce s elektrickým nářadím Trhací práce Beranění Práce v dřevozpracujícím a textilním průmyslu | Kovozpracující průmysl Zpracovatelský průmysl Pozemní stavby Inženýrské stavby Letecká doprava Hornictví |
FYZIKÁLNÍ – TEPELNÁ | |||
Teplo a/nebo oheň [9] | Obličej/celá hlava [E/B] Svářečské štíty, přilby/čepice proti teplu nebo ohni, ochranné kapuce proti teplu a/nebo plameni | Práce ve vysokých teplotách, v sálavém teplu nebo ohni Práce s roztavenými látkami nebo v blízkosti těchto látek Práce se svářečkami plastů | Železářský a ocelářský průmysl Kovozpracující průmysl Služby údržby Zpracovatelský průmysl |
Trup/břicho/nohy [L/J] Ochranná zástěra, kamaše | Svařování a kování Slévání | Železářský a ocelářský průmysl Kovozpracující průmysl lužby údržby Zpracovatelský průmysl | |
Ruce [G] Ochranné rukavice proti teplu a/nebo plameni | Svařování a kování Práce ve vysokých teplotách, v sálavém teplu nebo ohni Práce s roztavenými látkami nebo v blízkosti těchto látek | Železářský a ocelářský průmysl Kovozpracující průmysl Služby údržby Zpracovatelský průmysl | |
Předloktí [H] Rukávy | Svařování a kování Práce s roztavenými látkami nebo v blízkosti těchto látek | Železářský a ocelářský průmysl Kovozpracující průmysl Služby údržby Zpracovatelský průmysl | |
Nohy (chodidla) [I] Obuv proti teplu a/nebo plameni | Práce s roztavenými látkami nebo v blízkosti těchto látek | Železářský a ocelářský průmysl Kovozpracující průmysl Služby údržby Zpracovatelský průmysl | |
Celé tělo/část těla [N/M] Ochranné oděvy proti teplu a/nebo plameni | Práce ve vysokých teplotách, v sálavém teplu nebo ohni | Železářský a ocelářský průmysl Kovozpracující průmysl Lesnictví a těžba dřeva | |
Chlad [10] | Ruce [G] Ochranné rukavice proti chladu | Práce venku v extrémně chladných podmínkách Práce v chladicích prostorách Práce s kryogenními kapalinami | Pozemní stavby Inženýrské stavby Stavba lodí Hornictví |
Nohy (chodidla) – [I] Obuv proti chladu | Potravinářský průmysl Zemědělství a rybolov | ||
Celé tělo/část těla včetně celé hlavy [N/M, B] Ochranné oděvy proti chladu | Práce venku v chladném počasí Práce v chladicích prostorách | Pozemní stavby Inženýrské stavby Stavba lodí Hornictví Potravinářský průmysl Zemědělství a rybolov Doprava a skladování | |
FYZIKÁLNÍ – ELEKTRICKÁ | |||
Uraz elektrickým proudem (přímý nebo nepřímý kontakt) [11] | Celá hlava – [B] Elektricky izolující přilby Ruce [G] Izolační rukavice Nohy (chodidla) [I] Izolační obuv, izolační návleky Celé tělo/ ruce/nohy (chodidla) [N/G/I] Vodivé OOPP určené k nošení kvalifikovanými osobami při práci pod napětím při jmenovitém napětí zařízení až 800 kV střídavých nebo až 600 kV stejnosměrných | Práce pod napětím nebo v blízkosti živých částí pod napětím Práce na elektrickém zařízení | Výroba energie Přenos a distribuce elektrické energie Údržba průmyslových zařízení Pozemní stavby Inženýrské stavby |
Statická elektřina [12] | Ruce – [G] Antistatické rukavice Nohy (chodidla) – [I] Antistatická/ vodivá obuv Celé tělo – [N] Antistatické oděvy | Manipulace s plasty a gumou Nalévání, sypání nebo nakládání do kontejneru Práce v blízkosti vysoce nabitých prvků, např. dopravníkových pásů Manipulace s výbušninami | Zpracovatelský průmysl Výroba krmiv Pytlovací a balicí zařízení Výroba výbušnin, skladování a nákladní doprava zahrnující nakládání s výbušninami |
FYZIKÁLNÍ – RADIAČNÍ | |||
Neionizující záření, včetně slunečního záření (kromě přímého pozorování) [13] | Celá hlava [B] Čepice a přilby | Práce venku | Zemědělství a rybolov Pozemní stavby Inženýrské stavby |
Oči/zrak [D] Ochranné brýle, svářečské kukly nebo štíty, obličejové štíty | Práce v sálavém teplu Obsluha pecí Práce slasery Práce venku Svařování a řezání plamenem Foukání skla Práce v blízkosti germicidní lampy | Železářský a ocelářský průmysl Zpracovatelský průmysl Zemědělství a rybolov | |
Celé tělo (pokožka) [N, K] OOPP proti přírodnímu a umělému ultrafialovému záření | Práce venku Svařování elektrickým obloukem Práce v blízkosti germicidní lampy Práce v blízkosti xenonové lampy | Pozemní stavby Inženýrské stavby Stavba lodí Hornictví Výroba energie Údržba infrastruktury Zemědělství a rybolov Lesnictví a těžba dřeva Zahradnictví Potravinářský průmysl Výroba plastů a plastových výrobků Polygrafický průmysl | |
Ionizující záření [14] | Oči/zrak – [D] Ochranné brýle/štítky se stínícími vlastnostmi nebo proti kontaminaci radioaktivní látkou Ruce – [G] Ochranné rukavice se stínícími vlastnostmi nebo proti kontaminaci radioaktivní látkou | Obsluha rentgenů Práce v oblasti lékařské radiodiagnostiky Práce s radioaktivní látkou | Zdravotní péče Veterinární péče Zařízení pro nakládání s radioaktivním odpadem Výroba energie Průmysl Věda a výzkum |
Trup/břicho/část těla [L/M] Ochranná zástěra /plášť/vesta/ sukně se stínícími vlastnostmi | Obsluha rentgenů Práce v oblasti lékařské radiodiagnostiky Práce s radioaktivní látkou | Zdravotní péče Veterinární péče Stomatologická péče Urologie Chirurgie Intervenční radiologie Laboratoře Průmysl Věda a výzkum | |
Celá hlava [B] Pokrývky hlavy a čepice OOPP chránící např. před vznikem mozkových nádorů | Práce na lékařských rentgenových pracovištích a zařízeních | Zdravotní péče Veterinární péče Stomatologická péče Urologie Chirurgie Intervenční radiologie | |
Část těla [M] OOPP pro ochranu štítné žlázy se stínícími vlastnostmi OOPP pro ochranu pohlavních žláz se stínícími vlastnostmi | Obsluha rentgenů Práce v oblasti lékařské radiodiagnostiky | Zdravotní péče Veterinární péče Věda a výzkum | |
Celé tělo [N] Ochranné oděvy proti kontaminaci radioaktivní látkou | Práce v oblasti lékařské radiodiagnostiky Práce s radioaktivní látkou | Výroba energie Zařízení pro nakládání s radioaktivním odpadem Průmysl Věda a výzkum | |
II. CHEMICKÁ RIZIKA (VČETNĚ NANOMATERIÁLŮ) | |||
CHEMICKÁ – AEROSOLY | |||
Pevné (prach, vlákna, dýmy, výpary a nanomateriály) [15] | Dýchací orgány – [F] Ochranné prostředky dýchacích orgánů proti částicím | Bourací práce Trhací práce Otryskávání, broušení nebo leštění povrchů Práce v prostředí s výskytem azbestu Používání materiálů tvořených nanočásticemi/obsahujících nanočástice Svařování Kominické práce Práce při vyzdívání pecí a u pánví, kde je vysoká prašnost Práce v blízkosti odpichu vysoké pece, kde se mohou vyskytovat dýmy obsahující těžké kovy Práce v blízkosti zavážky pece | Pozemní stavby Inženýrské stavby Stavba lodí Hornictví Železářský a ocelářský průmysl Kovozpracující a dřevozpracující průmysl Automobilový průmysl Zpracování kamene Farmaceutický průmysl Služby zdravotní péče Příprava cytostatik |
Ruce – [G] Ochranné rukavice proti nebezpečným chemikáliím, ochranné krémy jako doplněk/příslušenství ochrany | Práce v prostředí s výskytem azbestu Používání materiálů tvořených nanočásticemi/obsahujících nanočástice | Pozemní stavby Inženýrské stavby Stavba lodí Údržba průmyslových zařízení | |
Celé tělo – [N] Ochranné oděvy proti pevným částicím Ochranné oděvy proti nebezpečným pevným chemikáliím | Bourací práce Práce v prostředí s výskytem azbestu Používání materiálů tvořených nanočásticemi/obsahujících nanočástice Kominické práce Příprava přípravků na ochranu rostlin | Pozemní stavby Inženýrské stavby Stavba lodí Údržba průmyslových zařízení Zemědělství | |
Oči/zrak [D] Brýle/ ochranné brýle, obličejové štíty | Práce se dřevem Silniční práce | Těžební průmysl Kovozpracující a dřevozpracující průmysl Inženýrské stavby | |
Kapalné (mlhy, jemné mlhy) [16] | Dýchací orgány [F] Ochranné prostředky dýchacích orgánů proti částicím | Povrchová úprava (např. lakování/natírání, otryskávání) Čištění povrchů | Kovozpracující průmysl Zpracovatelský průmysl Automobilový průmysl |
Ruce [G] Ochranné rukavice proti nebezpečným chemikáliím | Povrchová úprava Čištění povrchů Práce s rozprašovači kapalin Práce s kyselými a zásaditými roztoky, dezinfekčními prostředky a žíravými čisticími prostředky | Kovozpracující průmysl Zpracovatelský průmysl Automobilový průmysl | |
Celé tělo [N] Ochranné oděvy proti nebezpečným kapalným a plynným chemikáliím | Povrchová úprava Čištění povrchů | Kovozpracující průmysl Zpracovatelský průmysl Automobilový průmysl | |
CHEMICKÁ – KAPALINY | |||
Ponoření Postříkání, rozprášení, vytrysknutí [17, 18] | Ruce [G] Ochranné rukavice proti nebezpečným chemikáliím | Práce s rozprašovači kapalin Práce s kyselými a zásaditými roztoky, dezinfekčními prostředky a žíravými čisticími prostředky Práce s nátěrovými hmotami Činění kůže Práce v kadeřnictvích a při poskytování kosmetických služeb | Textilní a oděvní průmysl Úklid (čištění) Automobilový průmysl Holičství, kadeřnictví a kosmetické služby |
Předloktí [H] Ochranné rukávy proti nebezpečným chemikáliím | Práce s kyselými a zásaditými roztoky, dezinfekčními prostředky a žíravými čisticími prostředky | Úklid (čištění) Chemický průmysl Automobilový průmysl | |
Nohy (chodidla) [I] Ochranná vysoká obuv proti chemikáliím | Práce s rozprašovači kapalin Práce s kyselými a zásaditými roztoky, dezinfekčními prostředky a žíravými čisticími prostředky | Textilní a oděvní průmysl Úklid (čištění) Automobilový průmysl | |
Celé tělo [N] Ochranné oděvy proti nebezpečným kapalným chemikáliím nebo pesticidům | Práce s rozprašovači kapalin Práce s kyselými a zásaditými roztoky, dezinfekčními prostředky a žíravými čisticími prostředky | Úklid (čištění) Chemický průmysl Automobilový průmysl Zemědělství | |
CHEMICKÁ – PLYNY A PÁRY | |||
Plyny a páry [19] | Dýchací orgány [F] Ochranné prostředky dýchacích orgánů proti plynům | Povrchová úprava (např. lakování/natírání, otryskávání) Čištění povrchů Práce ve fermentačních/ destilačních místnostech Práce uvnitř cisteren a vyhnívacích nádrží Práce v nádržích, omezených prostorech a u průmyslových pecí vytápěných plynem, kde může být plyn nebo nedostatek kyslíku Kominické práce Práce s dezinfekčními prostředky a žíravými čisticími prostředky Práce v blízkosti plynových konvertorů a plynového potrubí vysokých pecí | Kovozpracující průmysl Automobilový průmysl Zpracovatelský průmysl Úklid (čištění) Výroba alkoholických nápojů Čistírny odpadních vod Zařízení pro zpracování odpadu Chemický průmysl Petrochemický průmysl |
Ruce [G] Ochranné rukavice proti nebezpečným chemikáliím | Povrchová úprava Čištění povrchů Práce ve fermentačních/ destilačních místnostech Práce uvnitř cisteren a vyhnívacích nádrží Práce v nádržích, omezených prostorech a u průmyslových pecí vytápěných plynem, kde může být plyn nebo nedostatek kyslíku | Kovozpracující průmysl Automobilový průmysl Zpracovatelský průmysl Výroba alkoholických nápojů Čistírny odpadních vod Zařízení pro zpracování odpadu Chemický průmysl Petrochemický průmysl | |
Celé tělo [N] Ochranné oděvy proti nebezpečným plynným chemikáliím | Povrchová úprava Čištění povrchů Práce ve fermentačních/ destilačních místnostech Práce uvnitř cisteren a vyhnívacích nádrží Práce v nádržích, omezených prostorech a u průmyslových pecí vytápěných plynem, kde může být plyn nebo nedostatek kyslíku | Kovozpracující průmysl Automobilový průmysl Zpracovatelský průmysl Výroba alkoholických nápojů Čistírny odpadních vod Zařízení pro zpracování odpadu Chemický průmysl Petrochemický průmysl | |
Oči/zrak [D] Ochranné brýle, obličejové štíty | Nanášení nátěru stříkáním Práce se dřevem Práce v hlubinných dolech | Automobilový průmysl Zpracovatelský průmysl Těžební průmysl Chemický průmysl Petrochemický průmysl | |
III. BIOLOGICKÉ ČINITELE | |||
BIOLOGICKÉ ČINITELE OBSAZENÉ V AEROSOLECH | |||
Pevné látky a kapaliny [20] | Dýchací orgány [F] Ochranné prostředky dýchacích orgánů proti částicím | Práce zahrnující kontakt s lidským tělem nebo kontakt s tělními tekutinami a tkáněmi zvířecího původu Práce v prostředí s výskytem biologického činitele | Zdravotní péče Veterinární kliniky Klinické analytické laboratoře Výzkumné laboratoře Domovy pro seniory Pečovatelská služba Čistírny odpadních vod Zařízení pro zpracování odpadu Potravinářský průmysl Biochemická výroba |
Ruce [G] Ochranné rukavice proti mikroorganismům Celé tělo/část těla [N/M] Ochranné oděvy proti biologickým činitelům Oči/zrak a/nebo obličej [D, E] Ochranné brýle, ochranné masky, obličejové štíty | Práce zahrnující kontakt s lidským tělem nebo kontakt s tělními tekutinami a tkáněmi zvířecího původu Práce v prostředí s výskytem biologického činitele | Zdravotní péče Veterinární kliniky Klinické analytické laboratoře Výzkumné laboratoře Domovy pro seniory Pečovatelská služba Čistírny odpadních vod Zařízení pro zpracování odpadu Potravinářský průmysl | |
BIOLOGICKÉ ČINITELE OBSAZENÉ V KAPALINÁCH | |||
Přímý a nepřímý kontakt [21] | Ruce [G] Ochranné rukavice proti mikroorganismům Celé tělo/část těla [N/M] Ochranné oděvy proti biologickým činitelům Oči/zrak a/nebo obličej [D, E] Ochranné brýle, ochranné masky, obličejové štíty | Práce zahrnující kontakt s lidským tělem nebo kontakt s tělními tekutinami a tkáněmi zvířecího původu, např. s rizikem kousnutí nebo bodnutí Práce v prostředí s výskytem biologického činitele | Zdravotní péče Veterinární kliniky Klinické analytické laboratoře Výzkumné laboratoře Domovy pro seniory Pečovatelská služba Čistírny odpadních vod Zařízení pro zpracování odpadu Potravinářský průmysl Lesnictví a těžba dřeva |
Postříkání, rozprášení, vytrysknutí [22] | Ruce [G] Ochranné rukavice proti mikroorganismům | Práce zahrnující kontakt s lidským tělem nebo kontakt s tělními tekutinami a tkáněmi zvířecího původu Práce v prostředí s výskytem biologického činitele | Zdravotní péče Veterinární kliniky Klinické analytické laboratoře Výzkumné laboratoře Domovy pro seniory Pečovatelská služba Čistírny odpadních vod Zařízení pro zpracování odpadu Potravinářský průmysl |
Předloktí [H] Ochranné rukávy proti mikroorganismům | Práce zahrnující kontakt s lidským tělem nebo kontakt s tělními tekutinami a tkáněmi zvířecího původu Práce v prostředí s výskytem biologického činitele | Zdravotní péče Veterinární kliniky Klinické analytické laboratoře Výzkumné laboratoře Domovy pro seniory Pečovatelská služba Čistírny odpadních vod Zařízení pro zpracování odpadu Potravinářský průmysl | |
Nohy [J, I] Ochranné galoše, ochranné kamaše | Práce zahrnující kontakt s lidským tělem nebo kontakt s tělními tekutinami a tkáněmi zvířecího původu Práce v prostředí s výskytem biologického činitele | Zdravotní péče Veterinární kliniky Klinické analytické laboratoře Výzkumné laboratoře Domovy pro seniory Pečovatelská služba Čistírny odpadních vod Zařízení pro zpracování odpadu Potravinářský průmysl | |
Celé tělo [N] Ochranné oděvy proti biologickým činitelům | Práce zahrnující kontakt s lidským tělem nebo kontakt s tělními tekutinami a tkáněmi zvířecího původu Práce v prostředí s výskytem biologického činitele | Zdravotní péče Veterinární kliniky Klinické analytické laboratoře Výzkumné laboratoře Domovy pro seniory Pečovatelská služba Čistírny odpadních vod Zařízení pro zpracování odpadu Potravinářský průmysl | |
BIOLOGICKÉ ČINITELE OBSAZENÉ V MATERIÁLECH, OSOBÁCH, ZVÍŘATECH APOD. | |||
Přímý a nepřímý kontakt [23] | Ruce [G] Ochranné rukavice proti mikroorganismům Celé tělo/část těla [N/M] Ochranné oděvy proti biologickým činitelům Oči/zrak a/nebo obličej [D, E] Ochranné brýle, ochranné masky, obličejové štíty | Práce zahrnující kontakt s lidským tělem nebo kontakt s tělními tekutinami a tkáněmi zvířecího původu, např. s rizikem kousnutí nebo bodnutí Práce v prostředí s výskytem biologického činitele | Zdravotní péče Veterinární kliniky Klinické analytické laboratoře Výzkumné laboratoře Domovy pro seniory Pečovatelská služba Čistírny odpadních vod Zařízení pro zpracování odpadu Potravinářský průmysl Lesnictví a těžba dřeva |
IV. JINÁ RIZIKA | |||
Utonutí [24] | Celé tělo [N] Záchranná vesta | Práce na vodě nebo v její blízkosti Práce na moři Práce v letadle | Rybářství Letecká doprava Pozemní stavby Inženýrské stavby Stavba lodí Doky a přístavy |
Nedostatek kyslíku [25] | Dýchací orgány [F] Izolační ochranné prostředky dýchacích orgánů | Práce v uzavřených prostorách Práce ve fermentačních a destilačních místnostech Práce uvnitř cisteren a vyhnívacích nádrží Práce v nádržích, omezených prostorech a u průmyslových pecí vytápěných plynem, kde může být plyn nebo nedostatek kyslíku Práce v šachtách, stokách a dalších podzemních prostorách souvisejících s kanalizací | Výroba alkoholických nápojů Inženýrské stavby Chemický průmysl Petrochemický průmysl |
Dýchací orgány [F] Potápěčské vybavení | Práce pod vodou | Inženýrské stavby | |
Nedostatečná viditelnost [26] | Celé tělo [N] OOPP pro vizuální signalizaci uživatelovy přítomnosti | Práce v blízkosti pohybu vozidel Asfaltérské práce a značení silnic Práce na železnici Řízení dopravních prostředků Práce pozemního personálu na letišti | Pozemní stavby Inženýrské stavby Stavba lodí Hornictví Dopravní služby a přeprava cestujících |
*) Čísla a písmena v hranatých závorkách odkazují na rizika a části těla/orgány uvedené v příloze č. 1 k tomuto nařízení vlády.
**) Zkratkou OOPP se pro účely této přílohy rozumí osobní ochranný pracovní prostředek.
Příloha č. 4 k nařízení vlády č. 390/2021 Sb.
Druhy prací z hlediska znečištění a doporučená množství mycích a čisticích prostředků
I. Druhy prací z hlediska znečištění
Druhy prací | Příklady profesí a profesních činností |
---|---|
Práce velmi nečistá | asfaltéři, lakýrníci, vulkanizéři, deratizéři, galvanizéři, hlubinná těžba, obsluha kotelen na pevná paliva, obsluha a údržba zemních strojů, obsluha a údržba strojních zařízení, hutníci |
Práce nečistá | seřizovači, vazači, řidiči nákladních vozidel, traktorů a zemědělských strojů, zedníci, montéři, stavební dělníci, obsluha stavebních strojů, lesní a zemědělští dělníci, kováři, provozní chemici, dělníci v potravinářské výrobě, řezníci, uzenáři, svářeči, chovatelé zvířat, obsluha kovoobráběcích strojů, práce ve zdravotnictví způsobující podráždění pokožky |
Práce méně čistá | mistři, pracovníci technické kontroly, jeřábníci, skladoví dělníci, řidiči osobních vozidel, servisní technici, obuvníci, tesaři, obrábění dřeva, montáž elektrotechnických výrobků, zásobování, úklid |
Práce čistá | administrativa, obsluha plynových kotelen, dozor, měření, obchod, služby, školství, věda, výzkum |
II. Doporučená množství mycích a čisticích prostředků
Druhy prací | Mycí prostředek – množství v gramech za měsíc | Čisticí pasta – množství v gramech za měsíc |
---|---|---|
Práce velmi nečistá | 200 | 900 |
Práce nečistá | 100 | 600 |
Práce méně čistá | 100 | 300 |
Práce čistá | 100 | – |
Upřesnění množství mycích a čisticích prostředků pro jednotlivá pracoviště provede zaměstnavatel podle vyhodnocení rizik.
Společně pro všechny druhy prací minimálně dva textilní ručníky za rok.
Ilustrační foto: Ahsanization ッ on Unsplash