Biometan z biologicky rozložitelného odpadu, vyráběný jako lokální alternativa zemního plynu, je jedním z klíčových prvků transformace energetiky směrem k udržitelnosti. Jeho rozvoj v rámci EU ale brzdí absence jednotných pravidel pro přeshraniční obchod a rozdílné systémy podpory v členských státech. V evropském obchodu s biometanem dominují země jako Německo a Nizozemsko, zatímco Česko je teprve na začátku. K rozvoji by u nás ale mohlo přispět nové schéma podpory biometanu připravované Ministerstvem průmyslu a obchodu, které by mělo vstoupit v platnost na začátku roku 2026. Díky svému přínosu k plnění klimaticko-energetických cílů a snižování…
Více zde >>>Měsíc: Leden 2025
Mezinárodní den snižování CO2: Významně mohou přispět i moderní čerpací technologie
28. ledna si opět připomeneme Mezinárodní den snižování emisí CO2, jehož kořeny sahají až do roku 1896, kdy vědci poprvé předpověděli existenci skleníkového efektu. Tento den má za cíl zdůraznit důležitost snižování uhlíkové stopy, inspirovat jednotlivce i firmy k efektivnějšímu využívání zdrojů a motivovat k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí. S rostoucími emisemi uhlíku, které jsou důsledkem technologického rozvoje, a jejich negativními dopady na naši planetu, se snižování CO2 stalo nezbytnou prioritou pro celou společnost. Tento závazek se odráží i ve strategiích mnoha firem. Jedním z příkladů je společnost Wilo,…
Více zde >>>Odborný seminář Dokumentace pro tlaková zařízení 2025
Specializovaný kurz AKADEMIE APTI pro výrobce a prodejce tlakových nádob a zařízení, manažery kvality, auditory, inspektory, specialisty NOBO a další odborníky řady průmyslových odvětví. Průvodní dokumentace pro vyhrazená technická tlaková zařízení představuje obsáhlý a klíčový prvek pro bezpečný a efektivní provoz vyhrazených technických tlakových zařízení, která jsou součástí široké škály průmyslových výrobních procesů. Tato dokumentace zahrnuje podrobnosti o konstrukci, provozních podmínkách, pravidelných kontrolách a údržbě zařízení, což zajišťuje jejich spolehlivost a dlouhou životnost. Správně vypracovaná průvodní dokumentace nejenom že vyhovuje legislativním požadavkům, ale především přispívá k prevenci havárií a poruch,…
Více zde >>>Modernizovaná parní turbína Elektrárny Tisová je v plném provozu
Parní turbína TG6 v Elektrárně Tisová je po generální opravě opět v ostrém provozu. Zařízení prošlo opravou průtočné části a regulace, výměnou nízkotlakého rotoru, revizí a upgradem řídícího systému parní turbíny 105 MW. Opravu zajistila společnost Doosan Škoda Power, která je výrobcem turbíny. Cílem opravy bylo zajistit bezproblémový provoz turbíny pro příštích deset let. Poslední rozšířená generální oprava šedesát let sloužící parní turbíny proběhla již roce 2011. Práce na nynější opravě začaly v červnu loňského roku. „Plánovaná oprava probíhala v šestiměsíční odstávce, kdy bylo potřeba nejprve demontovat všechny díly, které čekala…
Více zde >>>ČKAIT: Přístavby a zastřešené zahrádky vyžadují každoroční kontrolu požární bezpečnosti
Každoroční kontroly odborně způsobilou osobou v oblasti požární ochrany, zodpovědné zajištění kvalitní projektové dokumentace a striktní dodržování návodů k instalaci a provozu tepelných zařízení, včetně vyvarování se použití hořlavých materiálů. To jsou klíčové faktory pro zajištění bezpečného provozu pergol, přístřešků a jiných přístaveb. Jak uvádí Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), tyto zásady představují základní pilíře pro prevenci rizik spojených s těmito stavebními úpravami. Nezbytnou součástí každého takového projektu je také respektování stavebního zákona, zákona o požární ochraně a dalších navazujících vyhlášek a předpisů, které regulují…
Více zde >>>Šest mrtvých po výbuchu tlakové láhve v restauraci v Mostě
V mostecké restauraci Kojot došlo v sobotu 12. ledna 2025 pravděpodobně k výbuchu tlakové lahve a následnému požáru dřevěné konstrukce kryté zahrádky restaurace. Podle prvotních informací od svědků došlo k převržení ohřívače s následným požárem. Při tragédii zemřelo 6 lidí a dalších 8 bylo se zraněním převezeno do nemocnic. Na místě zasahuje 12 jednotek požární ochrany. Velitel zásahu po příjezdu na místo rozhodl o zahájení hasebních prací a zároveň vyslal skupinu hasičů s útočným proudem hledat hosta restaurace uvězněného na toaletě. Těžce zraněného se ho hasičům podařilo z hořící budovy…
Více zde >>>Státní úřad inspekce práce se zaměřuje na zvýšení efektivity svých kontrol: porušení zákonů zjistil v roce 2024 v šedesáti procentech inspekcí
Státní úřad inspekce práce (SÚIP) v roce 2024 dokončil necelých 20 tisíc kontrol. Díky jejich lepšímu zacílení bylo porušení zákona zjištěno ve více než 60 procentech případů. Nejvíce porušení zjišťují inspekce v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a to v 78 procentech. Porušení zákonů v oblasti pracovněprávních vztahů je zjišťováno u dvou třetin inspekcí (66,1 %), k odhalení nelegálního zaměstnávání dochází při 42 procentech inspekcí. „Naší snahou je se více zaměřit na rizikové oblasti pracovního trhu a účinněji kontrolovat problematická pracoviště, Tímto způsobem můžeme lépe chránit práva zaměstnanců a zajistit dodržování pracovněprávních předpisů.“…
Více zde >>>Akční plán podpory rozvoje využívání biometanu
Akční plán podpory rozvoje využívání biometanu navazuje na Vnitrostátní plán ČR v oblasti energetiky a klimatu, schválený Vládou ČR 18. 12. 2024. Zároveň reaguje na potřebu naplnit klimatické a energetické cíle České republiky v souladu s evropskými strategiemi, jako je balíček Fit for 55, plán REPowerEU a cíl dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Iniciativa REPowerEU zároveň klade důraz na snížení závislosti na ruském plynu a podporu domácí výroby biometanu. Rozvoj výroby a využití biometanu v ČR má tak potenciál přispět ke snížení emisí skleníkových plynů, snížení závislosti na dovozu…
Více zde >>>Nevyhrazená technická zdvihací zařízení
V praxi existuje mnoho jeřábů a zdvihadel včetně kladkostrojů s motorickým pohonem o nosnosti do 1 000 kg a jeřábů a zdvihadel včetně kladkostrojů s ručním pohonem do nosnosti do 5 000 kg. Tato zařízení nejsou uvedena v § 3 odst. 2 nařízení vlády č. 193/2022 Sb. I tato zařízení však představují v provozu určitou míru ohrožení života, zdraví a bezpečnosti fyzických osob a je třeba řešit jejich bezpečný provoz, provádění revizí a zkoušek, způsobilost k jejich obsluze, nebo k vázání břemen apod. Jak k těmto zařízením tedy přistupovat? Ust.…
Více zde >>>