Vážení obchodní partneři a přátelé, s blížícím se koncem roku bychom Vám chtěli poděkovat za spolupráci a Vaši přízeň v letošním roce. Přejeme Vám i Vašim rodinám krásné vánoční svátky a hodně štěstí a pevného zdraví do nového roku. Těšíme se na viděnou v roce 2025 na některé z odborných akcí, které pro Vás připravujeme! Za celý realizační team Jan LhotskýjednatelMedim, spol. s r.o.
Více zde >>>Měsíc: Prosinec 2024
Energetická budoucnost: Jsme připraveni na zásadní výzvy? Inspirativní odpoledne s Danou Drábovou
17. prosince 2024 uspořádala Česká zemědělská univerzita v Praze diskuzní odpoledne s přednáškou předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Ing. Dany Drábové, Ph.D. Záznam této velmi zajímavé přednášky přinášíme zde.
Více zde >>>Výbuch plynu těžce poškodil bytový dům ve Znojmě. Na místě je několik zraněných
Masivní výbuch zasáhl v neděli 15. prosince 2024 dopoledne starší dům na nároží Průmyslové a Kotkovy ulice ve Znojmě, kde čelní zeď se v prvním patře zřítila na chodník. Tlaková vlna také poškodila dům v sousedství. Stavba je silně narušená a velmi pravděpodobně šlo o výbuch plynu. Na místě zasahuje devět hasičských jednotek, velitel zásahu si nechal přivolat statika a psy na vyhledávání v sutinách. Z Brna míří technika na stabilizaci budov a vrtulník s leteckými záchranáři, který evakuoval do nemocnice jednu kriticky zraněnou osobu. Záchranáři ošetřili celkem osm osob,…
Více zde >>>Seminář VTZ 2025 aneb bezpečný provoz vyhrazených technických zařízení v souvislostech
Tradiční odborná vzdělávací akce k problematice bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení proběhne v termínu 4.-5. března v Jičíně je opět zaměřena na aktuální témata v oboru. Centrem setkání odborníků v oblasti vyhrazených technických zařízení se stane moderní hotel TAMMEL****. Hlavními tématy letošního ročníku je novelizace legislativy, novinky v technické normalizaci, moderní metody vedení dokumentace a související problematika bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení. Součástí odborného programu je také panelová diskuze k aktuálním tématům za účasti zástupců pověřené organizace a orgánů státního odborného dozoru. Součástí programu v pořadí osmého ročníku semináře VTZ…
Více zde >>>Jak postupovat, chybí-li průvodní a provozní dokumentace k vyhrazeným tlakovým nádobám
V praktickém životě revizního technika se nezřídka stává, že zákazník nedohledá žádnou dokumentaci k vyhrazenému technickému zařízení, které provozuje (PD, dokumentace nádob, výchozí revize apod.). Výklad, jak správně postupovat není mezi revizními techniky bohužel stále jednoznačný. Na odborných akcích AKADEMIE APTI se často setkáváme s názory, že stačí do revizní zprávy uvést „nebylo doloženo“ a provést provozní revizi s těmito závadami nebo naopak postupovat jako u nového zařízení a provést výchozí revizi, tlakovou zkoušku, defektoskopii apod. Jak tedy správně postupovat? V praxi se téměř vždy jedná o případ chybějící průvodní…
Více zde >>>Stanovení režimu pro kontroly, revize, zkoušky a obsluhu nových a provozovaných stabilních hasicích zařízení v působnosti SÚIP a TIČR
Stabilní hasicí zařízení (SHZ) se považují za vyhrazená plynová zařízení podle § 5 odstavce 1 písmena h) zařízení pro vypouštění hasebních plynů podle NV č. 191/2022 Sb., o vyhrazených technických plynových zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti. Toto „Stanovení režimu kontrol a revizí SHZ” pouze upřesňuje a zdůrazňuje některé specifické požadavky před uvedením na trh/do provozu a v provozu SHZ. Činnosti prováděné na SHZ (vyhrazené plynové zařízení): Rozhodnutí SÚIP a TIČR: 1. Zkoušky zařízení SHZ se zdrojem hasebního plynu před uvedením na trh / do provozu 2. Zařízení SHZ…
Více zde >>>Podpora biometanu v Česku je klíčová pro udržení domácí produkce
Biometan jakožto lokální alternativa zemního plynu vyráběná z biologicky rozložitelného odpadu je jednou z klíčových složek přechodu na udržitelnou energetiku. Přispívá nejen k dekarbonizaci, ale i k posílení energetické soběstačnosti. Přesto v Česku systém podpory biometanu není dostatečně efektivní, aby umožnil jeho plný rozvoj. Produkce tak zatím zůstává pod očekáváním státu. Zatímco výroba biometanu v mnoha státech Evropy roste a stává se prioritou pro naplnění cíle EU dosáhnout produkce 35 miliard m³ do roku 2030, v jeho výrobě v Česku zaostáváme. Ve srovnání například s Dánskem, který jej ročně vyprodukuje 97,3 Nm3, jsme u nás dle průběžných…
Více zde >>>