Ve dnech 19.-20. září 2023 se v Průhonickém kongresovém centru FLORET uskuteční již 23. ročník největší akce v oboru vyhrazených technických tlakových zařízení. Odbornou záštitu nad akcí převzaly organizace: Vědecká rada APTI, Technická inspekce České republiky, České vysoké učení technické v Praze, ČEZ, a.s., Centrum výzkumu Řež a také Slovenská zváračská spoločnosť. V tomto článku přinášíme abstrakt některých zajímavých témat, která budou na 23. odborném fóru TLAK 2023 přednesena. Odborný program Organizační pokyny pro účastníky Přihláška on-line Doprovodná výstava Dokumenty ke stažení Osvědčení o absolvování Na akci mimo jiné zazní……
Více zde >>>Měsíc: Červenec 2023
Odborné vzdělávací akce AKADEMIE APTI na září 2023
Vzdělávací program AKADEMIE APTI pokračuje! V září 2023 se připravují dvě velké odborné akce. Konference Obnova vodohospodářské infrastruktury, 23. odborné fórum TLAK 2023 a v přípravě jsou také pravidelné přípravné kurzy ke zkouškám u TIČR. V říjnu je také připravován odborný seminář k nové evropské legislativě pro strojní zařízení a také seminář k bezpečnosti provozu vyhrazených zdvihacích zařízení. Odborné vzdělávací akce AKADEMIE APTI v září 2023 Přípravný kurz revizního technika a montážního pracovníka plynových zařízení ke zkoušce odborné způsobilosti u TIČR5.-6. 9. 2023Specializovaný odborný kurzŠkolící centrum BTKPrahaVíce informací zde >>>…
Více zde >>>Obnova vodohospodářské infrastruktury 2023
Ve dnech 12.-13. září 2023 proběhne v konferenčním centru hotelu ALLVET u Vyškova v pořadí již VIII. ročník konference Obnova vodohospodářské infrastruktury. Odborný program konference se zabývá problematikou koncepčního řešení sanací vodovodních i kanalizačních sítí, moderními metodami inspekce stavu, plánování rekonstrukcí, metodami klasických i bezvýkopových technologií používaných v současné době k sanaci vodovodních a kanalizačních sítí se zaměřením na lokální opravy, celkové opravy řadů ve stávající i nové trase, opravami, renovacemi a budováním ostatních objektů vodohospodářské infrastruktury. Pozornost je také zaměřena na vytváření zdrojů pro obnovu vodárenských objektů, legislativu a…
Více zde >>>Novinky v technické normalizaci – červenec 2023
Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví podle § 4 zákona č. 22/1997 Sb. oznamuje, že byly vydány, změněny, opraveny nebo zrušeny dále uvedené ČSN. Počátek platnosti ČSN, jejich změn a oprav počíná obecně prvým dnem měsíce následujícího po měsíci vydání, pokud není uvedeno jinak. Normy označené *) přejímají mezinárodní nebo evropské normy převzetím originálu. U změn a oprav, kterými se mění název normy a jsou vydány již pod změněným názvem, je na prvém místě uveden nový název. Původní název normy je v těchto případech pro informaci uveden v…
Více zde >>>Skupina EFG připravuje výrobu biometanu ve Vysokém Mýtě
Společnost Energy financial group (EFG) rozšiřuje síť bioplynových stanic a expanduje do Pardubického kraje. Provoz městské odpadářské bioplynové stanice převzala přímo od Vysokého Mýta, přičemž nyní pracuje na zpracování potřebných dokumentů pro technické i legislativní zprovoznění stanice. Spuštění je plánováno na první polovinu roku 2024 a maximální investice do obnovy a modernizace by se měla pohybovat od 50–75 milionů korun v závislosti na využitých technologiích. Bioplynová stanice na zpracování biologicky rozložitelného odpadu, jejíž provoz v roce 2008 zahájilo město Vysoké Mýto jako jedno z prvních v republice, dostane díky Energy financial group nové využití. Bioplynka disponovala roční kapacitou…
Více zde >>>Technická pravidla v oboru plynových zařízení (TPG) jsou nyní k dispozici zdarma
Novelou zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, byl nařízen bezplatný přístup k českým technickým normám a dalším důležitým technickým dokumentům. Podle rozsudku Městského soudu v Praze je Ministerstvo průmyslu a obchodu povinno zajistit také sponzorovaný (bezplatný) přístup k technickým pravidlům gas, neboli TPG, která se vztahují k požadavkům zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), a to ve lhůtě 6 měsíců od právní moci rozsudku.…
Více zde >>>Vodíková strategie společnosti Wilo
Wilopark, sídlo nadnárodní technologické skupiny Wilo je futuristickým průmyslovým komplexem a jedním z největších výrobních areálů v Severním Porýní-Vestfálsku i celém Německu. Wilo si zde vytvořilo základnu pro efektivnější výrobu, optimalizovaný tok materiálu a inteligentní logistiku. Park naplňuje koncept průmyslu 4.0, navíc vše v souladu s udržitelností a šetrností k okolnímu prostředí. Všechny budovy, které se v areálu nachází, jsou projektovány ve standardech Německé rady pro udržitelné budovy (DGNB) Gold a také Leadership in Energy and Environmental (LEED) Gold. Skupina Wilo věnuje zvláštní pozornost ochraně klimatu, proto se v celém parku dbá na šetrné zacházení s vodou, rozvoj zelených ploch, i využívání síťově propojených…
Více zde >>>Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům
Cílem návrhu vyhlášky je motivovat a posílit úsporné chování uživatelů bytů v centrálně vytápěných domech, a tím přispět ke snížení nákladů na energie. Návrh zavádí tři pásma nastavení poměru základní a spotřební složky principiálně ve smyslu zvyšování základní složky v závislosti na zvyšování kvality energetické náročnosti budovy. Navrhuje pevný poměr v odstupňované výši 30 %, 40 % a 50 % s tím, že dodavatel služeb (správce objektu, společenství vlastníků jednotek, bytové družstvo) může tuto výši až o 20 % navýšit. Dále návrh zavádí snížení limitu pro dolní hranice při výpočtu…
Více zde >>>Automatické prodloužení smlouvy může zafixovat cenu vysoko nad stropy
Energetický regulační úřad (ERÚ) v posledních měsících řeší velké množství stížností na tzv. automatické prolongace smluv na dobu určitou, v důsledku kterých spotřebitelům podstatně vzrostla cena elektřiny nebo plynu. Z těchto smluv se totiž lze jen velmi obtížně vyvázat předčasně, tedy před uplynutím doby, na kterou byla smlouva uzavřena, resp. „prolongována“. To může představovat problém zejména do budoucna. Ne všechny smlouvy na dobu určitou skončí uplynutím doby, na niž byly uzavřeny. V drtivé většině případů mají spotřebitelé s dodavateli sjednanou tzv. automatickou prolongaci, která zajišťuje automatickou obnovu smlouvy na dobu určitou – typicky za stejných…
Více zde >>>Vláda připravuje projekt Jednotného portálu evidence kontrol
V roce 2019 byly v ČR evidovány téměř 3 miliony ekonomických subjektů, u kterých kontrolní orgány provedly přibližně 350 000 kontrol (ohlášených dopředu i neohlášených). Ačkoliv stávající legislativa, především pak zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), předpokládá vzájemnou spolupráci kontrolních orgánů a koordinaci přípravy plánů kontrol, nejsou pro ni vytvořeny odpovídající podmínky, a to zejména na digitální úrovni. Kontrolní orgány vzájemně nemají přehled o své činnosti, a tak mnohdy vůči konkrétnímu podnikateli vykonává kontrolní činnost více orgánů najednou. Ač neplánovaně, může tak docházet k nadměrnému zatěžování podnikatelů v…
Více zde >>>