Podle evropské bioplynové asociace (EBA) byl pro odvětví rok 2021 rekordní. V zemích EU bylo ke konci roku 2021 uvedeno do provozu téměř 300 nových biometanových stanic, což představuje nárůst výrobní kapacity o bezmála 40 %. Mezi země kde se uvedlo nejvíce nových zařízení na výrobu biometanu do provozu patří Francie, Itálie a Dánsko. Ve Francii se díky masivní podpoře uvedlo do provozu nejvíce biometanových stanic v evropě, celkem 123 stanic v roce 2021 a dalších 91 v předchozím roce. Itálie s jedenácti provozy je na druhém místě a třetí…
Více zde >>>Měsíc: Leden 2022
Návrh vyhlášky, kterou se mění některé vyhlášky související s vyhláškou o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu vyhrazených elektrických zařízení při hornické činnosti, činnosti prováděné hornickým způsobem a při nakládání s výbušninami
Český báňský úřad předkládá návrh vyhlášky, kterou se mění některé vyhlášky související s vyhláškou o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu vyhrazených elektrických zařízení při hornické činnosti, činnosti prováděné hornickým způsobem a při nakládání s výbušninami. ČBÚ připravil návrh vyhlášky o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu vyhrazených elektrických zařízení při hornické činnosti, činnosti prováděné hornickým způsobem a při nakládání s výbušninami a o změně některých právních předpisů. Tento návrh, předložený do mezirezortního připomínkového řízení dne 2. července 2021, předpokládal vydání vyhlášky, která ve své části třetí až šesté…
Více zde >>>Odborné vzdělávací akce AKADEMIE APTI připravované v I. pololetí 2022
Vysoce odborně hodnocený vzdělávací program AKADEMIE APTI pokračuje i v roce 2022! Sezonu zahajujeme již tradičně odbornými kurzy pro revizní techniky vyhrazených tlakových a plynových zařízení které jsou omezeny počtem účastníků. Aktuálně zbývá několik volných míst. S ohledem na situaci jsou akce s větším počtem účastníků situovány do až dubna a května 2022, kdy jsou Ministerstvem zdravotnictví předpokládány příznivější podmínky a menší omezení. Na duben jsou proto plánovány konference POTRUBÍ 2022, tradiční odbornou akci a VTZ, které si klade za cíl zmapovat změnu legislativy pro vyhrazená technická zařízení, která přichází…
Více zde >>>Průměrná tržní cena povolenky na emise skleníkových plynů za rok 2021
Energetický regulační úřad stanovuje pro účely ustanovení § 26d odst. 5 zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a regulace cen tepelné energie v bodě (1.2) přílohy č. 1 cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 6/2020 ze dne 29. září 2020, k cenám tepelné energie, ve znění cenového rozhodnutí č. 1/2021 ze dne 28. ledna 2021, průměrnou tržní cenu povolenky na emise skleníkových plynů za rok 2021 ve výši 1 355,69 Kč/t CO2. Průměrná tržní cena povolenky na emise skleníkových…
Více zde >>>Vyjádření ERÚ ve věci plnění bezpečnostního standardu dodávky plynu
V souvislosti s vysokými cenami plynu na velkoobchodním trhu a přesuny velkého počtu zákazníků k novým dodavatelům po ukončeni činnosti společnosti Bohemia Energy a dalších dodavatelů se na Energetický regulační úřad (ERÚ) ve zvýšeném počtu obracejí držitelé licence na obchod s plynem, kteří se dotazují, zda je možné poskytnout úlevu z povinnosti plnit bezpečnostní standard dodávky plynu (BSD), a žádají o stanovisko Energetického regulačního úřadu k výkladu platné legislativy. Aby byl všem subjektům na trhu zajištěn nediskriminačním přístup k informacím, rozhodl se ERÚ zveřejnit toto vyjádření. S ukončením činnosti dodavatelů plynu a s tím spojenými přesuny koncových zákazníků zákon nespojuje jakékoliv výjimky týkající se…
Více zde >>>Návrh nařízení vlády o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie
Ministerstvo průmyslu a obchodu v návaznosti na přijetí zákona č. 382/2021 Sb., kterým byl novelizován zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, předkládá návrh nařízení vlády o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie. Tento návrh je předkládán na základě zmocnění uvedeného v ustanovení § 3 odst. 4 zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění zákona č. 382/2021 Sb. Návrh nařízení vlády stanoví druhy podpory a formy podpory, které jsou využity pro podporu a…
Více zde >>>Koncepce rozvoje národního metrologického systému ČR pro období 2022 – 2026 z hlediska vyhrazených technických zařízení
Hlavní působnost v metrologii, a tedy v NMS, má MPO, které podle kompetenčního zákona zpracovává koncepce rozvoje ve svěřených odvětvích (zde v metrologii), připravuje návrhy zákonů a jiných právních předpisů, zajišťuje plnění úkolů vyplývajících z členství České republiky v Evropské unii a v ostatních integračních seskupeních a mezinárodních organizacích a předkládá za svěřená odvětví podklady potřebné pro sestavení návrhů státních rozpočtů republiky. Do působnosti MPO tudíž spadá vytyčení hlavních směrů budoucího rozvoje NMS ČR. MPO zaujímá stanovisko k návrhům, které předkládají vládě České republiky jiná ministerstva, pokud se týkají okruhu…
Více zde >>>NKÚ doporučuje zrušit státní podnik Transgas, ministerstvo průmyslu nesouhlasí
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření státního podniku ČPP Transgas v letech 2017 až 2021. Kromě hospodaření samotného podniku se kontroloři zaměřili i na to, jak Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) plnilo své povinnosti vyplývající z funkce zakladatele podniku i jak uskutečňovalo vlastnickou politiku státu. Kontrola ukázala, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ukládá MPO. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě. Podle NKÚ by mělo MPO rozhodnout o jeho zrušení. Dlouhodobě ztrátový Transgas už neplní svůj…
Více zde >>>Zemní plyn v České republice 2010–2020
Oddělení analýz a datové podpory koncepcí připravilo statistiku vývoje spotřeby zemního plynu podle účelu užití v letech 2010–2020 na základě Souhrnné energetické bilance ČR, interních materiálů MPO a dalších dostupných statistických dat. V České republice se těží konvenční zemní plyn na jižní Moravě, karbonský zemní plyn a degazační plyn na severní Moravě. Těžbě se věnuje 5 společností a těžba kryje přibližně 2 % domácí spotřeby. Zásoby zemního plynu na využívaných ložiskách se odhadují na 2 842 mil. m3 s životností 21 let. V České republice je více jak 2,8 milionů odběratelů zemního plynu, z toho 2,6 mil.…
Více zde >>>MPO pokračuje v aktivitách na podporu zapojení českého průmyslu do výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech
České firmy z oblasti jaderně-energetického sektoru ve čtvrtek na Ministerstvu průmyslu a obchodu podepsaly memoranda o spolupráci s firmou Westinghouse Electric Company, jedním ze tří potenciálních uchazečů o výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Podpora českého průmyslu je dlouhodobou prioritou MPO, v rámci výběrového řízení na dodavatele technologie jaderné elektrárny Dukovany II je také jedním z předpokladů úspěchu projektu. Tomáš Ehler, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro jadernou energetiku Loni v červnu v rámci návštěvy jihokorejského ministra obchodu, průmyslu a energetiky Česká republika obdobně rozšířila spolupráci s Jižní Koreou. Francouzská společnost Electricité de France podepsala memorandum o budoucí spolupráci s…
Více zde >>>