Ve dnech 23. a 24. listopadu 2021 proběhne již 21. ročník odborného fóra TLAK ve zbrusu nových prostorách pražského hotelu Comfort Prague City East. Velmi diskutovaným tématem 21. ročníku bude změna legislativy po více než čtyřiceti letech a proces tvorby prováděcích předpisů pro tlaková zařízení. Pozornost bude také věnována nejnovějším poznatkům v oblasti řízení rizik, moderním metodám inspekce, zkušenostem z provozu a projektování výroby tlakových zařízení. Přípravný výbor již nyní vyzývá odborníky a lektory k podávání přihlášek příspěvků do odborného programu prostřednictvím formuláře Call for papers který je k dispozici…
Více zde >>>Měsíc: Červen 2021
Vodíková strategie České republiky
V celé řadě zemí světa se v posledních letech překotně rozvíjejí vodíkové technologie s cílem minimalizovat emise skleníkových plynů a splnit cíle dané Pařížskou dohodou a Zelenou dohodou pro Evropu. Vodíkové technologie jsou považovány za jeden z důležitých nástrojů, jak těchto cílů dosáhnout. To bylo také deklarováno ve sdělení Komise „Vodíková strategie pro klimaticky neutrální Evropu.“ Svou vodíkovou strategii představilo v uplynulém roce Německo a Francie a počátkem roku 2021 také Slovensko. Většina evropských zemí svoji vodíkovou strategii má nebo na ní pracuje. Česká republika přistoupila k tvorbě vlastní vodíkové strategie ve druhém pololetí roku 2020.…
Více zde >>>Odborný program konference Provozní bezpečnost vyhrazených technických zařízení v souvislostech
Oblast vyhrazených technických zařízení zasáhnou v příštím roce významné změny, neboť do platnosti vstoupí po více jak čtyřiceti letech nová legislativa a na ní navázané prováděcí předpisy a technické normy. Neméně podstatné budou nové výzvy spojené s přechodem České republiky na nízkouhlíkovou energetiku. Na tuto skutečnost reaguje konference Provozní bezpečnost vyhrazených technických zařízení v souvislostech, která se uskuteční v historickém městě Kutná Hora v polovině září. V rámci odborného programu konference bude pozornost věnována nejen novému zákonu, který je v současnosti projednáván v senátu, ale také příprava prováděcích předpisů, kdy…
Více zde >>>Grafitová těsnění a na co si u nich dát pozor
Grafitová těsnění patří k nejuniverzálnějším těsnicím materiálům a mají největší teplotní rozsah použití, tj. od -260 C do +600 C. Jedná se o materiál, který nestárne a působením času neztrácí svoje vlastnosti. Na druhé straně jsou náchylná na manipulaci a montáž. I z těchto důvodů bývají grafitová těsnění zesílena např. perforovaným plechem nebo niklovou fólií. U grafitových těsnění je jedním z hlavních parametrů oxidace Oxidace, tedy úbytek materiálu vlivem teploty a kyslíku, má za následek pokles napětí ve šroubech, snížení měrného tlaku na těsnění a nakonec i netěsnost přírubového spoje. Kvalita grafitu…
Více zde >>>Nové normy vydané v červnu 2021
Výběr technických norem, které mají souvislost s VTZ, BOZP a strojními zařízeními.Určené normy podle § 4a odst. 2 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky jsou od 1. ledna 2021 podle novely výše zmíněného zákona volně přístupné formou sponzorovaného přístupu na stránkách https://sponzorpristup.agentura-cas.cz/Ostatní technické normy jsou zpřístupněny za poplatek. Vydané ČSN ČSN ISO 18434-2 (01 1465) kat.č. 511698 Monitorování stavu a diagnostika strojů – Termografie – Část 2: Interpretace a diagnostika obrazu; Vydání: Červen 2021 ČSN EN ISO 23243 (01 5005) kat.č. 512629 Nedestruktivní zkoušení – Zkoušení ultrazvukem technikou…
Více zde >>>Návrh nového evropského nařízení o strojních výrobcích (Machinery Product Regulations)
26. dubna 2021 bylo zahájeno projednávání návrhu nového evropského nařízení o strojních výrobcích na zasedání Rady EU. Pod vedením portugalského předsednictví budou jednání pokračovat ve čtrnáctidenních intervalech, celkem je do konce června 2021 naplánováno pět online jednání. Předběžně se předpokládá, že návrh projednávání může trvat jeden až dva roky. Vysoce rizikové strojeNávrh stanoví pravidla pro klasifikaci vysoce rizikových strojních zařízení v současné době uvedených v Příloze IV směrnice 2006/42/ES. Posuzování shodyNávrh ponechává interní řízení výroby pro strojní zařízení, která nejsou klasifikována jako vysoce riziková. U vysoce rizikových strojních zařízení akceptuje pouze posouzení shody s účastí…
Více zde >>>V roce 2020 bylo dodáno na trh v České republice 85 607 plynových kotlů
Oddělení analýz a datové podpory koncepcí Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) připravilo dílčí statistickou informaci o vývoji dodávek plynových kotlů na český trh mezi roky 2017–2020. Na základě statistického šetření jsou odhadovány následující hodnoty dodávky plynových kotlů určených k vytápění a ohřevu teplé vody. V roce 2020 bylo na tuzemský trh dodáno 85,6 tisíc plynových kotlů do výkonu 50 kW určených k vytápění a ohřevu teplé vody (meziroční nárůst o 2 %). Z toho bylo 83 tisíc (97 %) kotlů kondenzačních a 2,5 tisíce kotlů konvenčních (3 %). Kombinovaných kotlů…
Více zde >>>Společnost OSTROJ v Opavě vyrábí 225 tunovou klapku pro Vodní dílo Gabčíkovo
Tradiční česká firma OSTROJ vyrábí 34 metrů dlouhou záskokovou klapku pro rozsáhlou modernizaci Vodního díla Gabčíkovo. V historii strojírenské divize opavského výrobce jde o rekordní zakázku. Modernizaci největších plavebních komor na Slovensku za 3,75 miliardy korun realizuje stavební společnost Metrostav. Práce by měly být dokončeny v roce 2022. Obří záskokovou klapku s přidruženými díly a další regulační uzávěry určené pro levou plavební komoru vyrábí opavští strojaři pro společnost Metrostav, která má na starosti kompletní projekt „Inovace a modernizace plavebních komor Vodního díla Gabčíkovo“. Záskoková klapka, sloužící jako náhradní uzávěr horního ohlaví pro případ…
Více zde >>>Senát schválil návrh zákona o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení
Senát Parlamentu České republiky na své 12. schůzi jednomyslně schválil návrh zákona předložený Poslaneckou sněmovnou. Pro bylo všech 57 přítomných senátorů. Návrh tak míří k podpisu prezidentovi České republiky a zákon nabyde účinnosti dne 1. července 2022. Součástí této zákonné úpravy je i stanovení odborné způsobilosti k výkonu činností na těchto zařízeních. Zákon mj. umožní, aby např. drobné elektroinstalační práce na technických zařízeních mohli vykonávat i pracovníci bez elektrotechnického vzdělání na základě složení zkoušky z profesní kvalifikace dle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Schválením zákona v Parlamentu nicméně práce však…
Více zde >>>Způsob řízení rizik při utěsňování tlakových zařízení
Každé jednotlivé tlakové zařízení (tlaková nádoba nebo tlakové potrubí) může představovat již tak velké riziko, jemuž by lidé neměli být vystavováni. Aby byly naplňovány požadavky bezpečného provozu, je třeba omezovat možné nebezpečné vlivy. Je však skutečností, že i když jsou zvoleny všechny součásti šroubového těsnicího spoje správně, tak se lze dopustit chyby při montáži nebo uvedení do provozu. I samotný provoz může přivodit situace, se kterými se při návrhu nepočítalo. Kvůli neznalostem v návrhu vytváří lidský faktor ve spolehlivosti zařízení velké ztráty v nákladech na jejich odstraňování. I po školeních…
Více zde >>>