Bezpečné tlakové zařízení lze definovat jako technické dílo, které bezchybně plní stanovené úkoly po stanovenou dobu za daných podmínek, je ochráněno proti všem vnitřním a vnějším pohromám, včetně lidského faktoru, a ani při svých kritických podmínkách neohrozí sebe a ani své okolí. Ing. Jan TomášTECHSEAL s.r.o. Klíčová slova: zabezpečené tlakové zařízení, bezpečné tlakové zařízení, RBI, Risk-Based Inspection, RBIM, Risk-Based Inspection and Maintenance, RBIF, Risk-Based Inspection Framework Definice tlakového zařízení Tlaková zařízení jsou konstrukční tlakové celky (nádoby, potrubí, bezpečnostní a tlaková výstroj; zahrnují také prvky připojené k součástem vystaveným tlaku, jako…
Více zde >>>Měsíc: Říjen 2019
Náprava outsourcingu řízením změn procesu společnosti i údržby
Historické outsourcingy byly ve většině případů strategicky nepřipravené, a proto dnes sklízíme nezralé a kyselé ovoce, které znamená zvýšené náklady na údržbu a nízkou kvalitu práce kontraktorů. Kontraktoři nejsou motivováni k tomu, aby se zlepšovali v řízení, technologii a kvalitě. To proto, že jejich monopolní postavení na trhu jim umožnuje eskalovat náklady, což jsme jim tzv. outsourcingem umožnili. Snažíme se na „nepředvídatelné“ chování kontraktorů reagovat jednotlivými opatřeními pro konkrétní nastalou situaci, která se již příště sice neopakuje, ale je nahrazena jinou. Stále se motáme v kruhu operativy a nedokážeme se…
Více zde >>>První výroba biometanu v České republice zahájena
Společnost Energy financial group (EFG) uvedla 24. října 2019 v Energetickém centru recyklace Rapotín (ECR Rapotín) do provozu jako první v ČR technologii úpravy bioplynu na biometan. A také jej jako první odpadová bioplynová stanice vtláčí přímo do plynárenské distribuční soustavy spravované společností GasNet. Celková investice projektu výrobny biometanu v Rapotíně byla 45 mil. Kč. ECR Rapotín má roční kapacitu zpracování 30 000 tun biologicky rozložitelného odpadu, ze kterého se v bioplynové stanici vyrábí bioplyn. ECR Rapotín je projektem investiční skupiny Energy financial group (EFG). ECR bylo vybudováno v areálu…
Více zde >>>Výbuch ve vinařství na Břeclavsku
V obci Perná na Břeclavsku došlo kolem deváté hodiny ráno k výbuchu výrobní haly vinařství. Objekt vinařství je těžce poškozen přišel o velkou část čelní stěny a statik nařídil jeho stabilizaci proti sesutí. Po explozi zůstaly na místě dvě zraněné osoby. Jednotky HZS momentálně provádějí stabilizaci objektu. Jednou z vyšetřovacích verzí je výbuch plynového kotle. Foto: HZS Jihomoravského kraje
Více zde >>>ŠKODA JS a.s. otestovala technologii Hololens v praxi
Na jaderné elektrárně Mochovce specialisté ŠKODY JS, a.s. prováděli další testování využití virtuální reality v jaderném průmyslu. Zařízení Hololens umožňuje digitální promítání 3D modelu do reálného prostředí a tato technologie byla využita pro vizualizaci a ověření úprav transportní a montážní plošiny tlakové nádoby reaktoru (TNR). Tato plošina ze 4. bloku EMO bude použita při vyjmutí a transportu tlakové nádoby ze šachty reaktoru 1. a 2. bloku a k jejímu transportu do místa likvidace. Michal Mikulášek, konstruktér z oddělení Konstrukční příprava montáží, testoval Hololens v různých prostředích. Model plošiny promítal v…
Více zde >>>Zákon č. 3/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií
Aktuální stav legislativního procesu: 25.1.2020 – Zákon nabývá platnost 10.1.2020 – Zákon zveřejněn ve sbírce zákonůPlné znění si můžete stáhnout zde. 20.12.2019 – Zákon odeslán k uveřejnění ve sbírce zákonů 17.10.2019 – Podané pozměňovací návrhy zpracovány jako tisk 413/3. Další projednávání možné od 1. 11. 2019, po 17. 11. 2019 se nepřihlédne k námitce proti projednávání. 16.10. 2019 – prošel návrh zákona č. 406/2000 Sb. ve druhém čtení obecnou rozpravou a ve stejný den i podrobnou rozpravou. Celkem bylo podáno 6 pozměňovacích návrhů, které jednak směřují ke změně §6 a §6a a jednak ke změně platnosti změny…
Více zde >>>SÚIP: Kontrola plynových zařízení v roce 2018
Kontrolní činnost v této oblasti byla v roce 2018 zaměřena na dodržování právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečného provozu plynových zařízení v různých oblastech výroby, provozu a služeb (v průmyslových objektech, v objektech občanské vybavenosti, školách, úřadech, zdravotnictví apod.). Z výsledků kontrolní činnosti vyplývá, že stav plynového zařízení není v některých subjektech stále zcela uspokojivý. Systém vnitřního řízení bezpečnosti provozu plynového zařízení není dosud v převážné míře v organizacích zaveden v takovém rozsahu, aby bylo zabezpečeno dodržování předpisů k zajištění BOZP a aby byla vyhledávána, posouzena a zhodnocena všechna…
Více zde >>>Prováděcí rozhodnutí komise (EU) 2019/1616 o harmonizovaných normách pro tlaková zařízení
PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ KOMISE (EU) 2019/1616ze dne 27. září 2019o harmonizovaných normách pro tlaková zařízení vypracovaných na podporu směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/68/EU EVROPSKÁ KOMISE,s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1025/2012 ze dne 25. října 2012 o evropské normalizaci, změně směrnic Rady 89/686/EHS a 93/15/EHS a směrnic Evropského parlamentu a Rady 94/9/ES, 94/25/ES, 95/16/ES, 97/23/ES, 98/34/ES, 2004/22/ES, 2007/23/ES, 2009/23/ES a 2009/105/ES, a kterým se ruší rozhodnutí Rady 87/95/EHS a rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1673/2006/ES (1), a zejména na čl. 10 odst.…
Více zde >>>Informace k návrhu nařízení vlády o vyhrazených tlakových zařízeních
Současný stav Jak jsme již několikrát čtenáře na portálu technicka-zarizeni.cz informovali, probíhá poněkud vleklý legislativní proces (s přestávkami více než 10 let), který má za cíl aktualizovat stávající právní předpisy, které sahají datem svého vzniku do první poloviny minulého století. Tato aktualizace je nutná nejen z důvodu rozvoje vědeckých poznatků a vývoje technologií, především v oblasti údržby (trendem je zavádění prediktivní údržby), oprav a revizí, ale především je nutná z důvodu harmonizace českých a evropských právních předpisů. Jak je všeobecně známo, evropská legislativa v podobě nařízení a směrnic je zcela nadřazena legislativním předpisům jednotlivých…
Více zde >>>SÚIP: Kontrola zdvihacích zařízení v roce 2018
Podstatou tohoto hlavního úkolu byla kontrola bezpečnosti práce při provozu zdvihacích zařízení (ZZ) v oboru potravinářství, ve zpracovatelském průmyslu a opravárenství. Předmětem kontrolní činnosti v roce 2018 byla zdvihací zařízení bez rozdílu nosnosti a účelu použití včetně prostředků pro vázání, zavěšení a uchopení břemen. Hlavní zřetel byl zaměřen na bezpečnost práce při provozu zdvihacích zařízení např. nákladních výtahů a nákladních plošin, mostových jeřábů, pojízdných zdvihacích pracovních plošin (mimo staveniště), kanálových zvedáků, vrátků, ale také i na přístupy k jeřábům, zabezpečení proti pádu z výšky nebo do hloubky apod. Dále kontrolní…
Více zde >>>